FANDOM


אבו כביר הוא מוסד ממשלתי שהוקם לצורך צמצום היקפי הקבורה בישראל. הסדר זה בא כמענה לבעיית השטח ההולך ומתרחב הנדרש לצורך קבורה. המוסד הוקם בשנת 1960 ונקרא על שם של מפרק הגופות המפורסם יהודה איש כליות, אשר כונה אבו כביר. המוסד מקבל אליו גופות כמכון מחקר לרפואה משפטית, אך על פי הגדרתו במוסדות המדינה, בפועל, עושה שימוש באמצעים מיוחדים להעלמת גופות תוך הפקת תועלת מהן. לשם כך מציע המכון מספר מסלולים, בהן ניתן להיפתר באופן יצירתי מהמת (בתהליך הנקרא "פטירה", וקשור במקור במילה "פיתה"). המוסד מציע את שירותיו למעוניינים בכך על פי בקשתם, אך לעיתים, על פי שיקוליו, הוא פועל ללא נטילת רשות ממשפחת המת, ואף בלא רשות המת עצמו.

השירותים אותם מציע המכון:עריכה

  • חסד אחרון עם המת - רופאים רבים בצוות המכון ישמחו לספק למת טובות מיניות בחינם לפני הקבורה. שירות זה ניתן בד"כ ללא תמורה ע"י צוות המכון המסור, על ידי מתנדב נקרופיל מוסמך.
  • שיווק ברשתות המזון - עם צוות המכון נמנים רופאים משפטיים ופתולוגיים שהוכשרו לקצבוּת, המעניקים שירותי הכשרת בשר המת למאכל. בשר זה, לאחר מכן, נמכר לרשתות המזון המובחרות, לעתים במסווה של בשר בקר. יוצא מן הכלל הוא הבשר לצורך משרד הביטחון. לצורך כך אף נפתח קו ייצור מיוחד, ובמקרה זה, היות שזוהה שמדובר בצורך בטחוני ובהצלת חיים (כהן), הוחלט לחשוף בפני הציבור את מקור הבשר. משום כך על קופסאות המוצר ששמו "בולי ביף" נרשם שמו של התורם "בשר משומר - ריכארד לוי". ההכנסות מהמכירה כולן קודש לפתולוגים הרעבים לבשר, אשר ניתחו את הגופה והכשירו אותה למאכל, ומשפחותיהם. שירות זה זכה לשבחים רבים מהציבור. שיווק הבשר, בדרך כלל אינו נעשה במסגרת המכון, אך יחד עם זאת אין מונעים אותו, ואף מעודדים אותו, מאחר שהדבר עולה בקנה אחד עם המטרות והיעדים של המכון המשפטי.
  • תרומת המת לטובת המדע (אופציונאלי) - המכון מאפשר למשפחת המת לחתום על מסמך לפיו הם מסכימים לתרום את גופת יקירם לטובת המדע. גופות אלו משמשים לצורך סיוע ולגופים במצוקה כמו מכוני ליווי ובתי בושת, או נמסרים למרכז המבקרים של המכון, המציע פעילויות נתיחת מתים לילדים (על כך בהמשך). רוב גופות אלו משמשים לצורך חקר מדעי פנימי, ונשלחים לשם כך למזנון, המכין ומגיש אותם לצוות העובדים המדעי.
  • שריפת גופה לטובת הדורות הבאים - המכון מאפשר למשפחות המנוחים קשר ישיר עם אסם וייצרניות מנות חמות מובילות בארץ ובעולם, לצורך שימור זכר יקיריהם לדורות. בשיטה זו, מחממים את הגופה בתהליך תעשייתי, ומיצרים אבקה מזינה המשמשת ל"מנה חמה". בכך הם מבטיחים את המשך הקיום הרוחני של הנשמה בתוך מערכות העיכול של הצרכנים. כמו כן ילדי ישראל יכולים לקבל את כל אבות המזון ואמותיהם בתוך קופסה קטנה, וליהנות מריחו מעורר התיאבון, גם שנים לאחר המוות.

חנות המזכרות של המכוןעריכה

במכון פועלת גם חנות מזכרות בה ניתן למצוא בין השאר איברים פנימיים משומרים בפורמלין, גידולים סרטניים ועצמים שונים שחולצו מגופות. החנות הוקמה בשנות ה-70 המוקדמות עקב ריבוי קורבנות תאונות הדרכים, כתוצאה מהלחץ עקב ממלחמות ישראל. לאחרונה מוכרת החנות גם צעצועים לילדים כמו "הפרנקנשטיין הראשון שלי","פאזל גוף האדם", או "ערכת הפתולוג הצעיר". בחנות מקפידים שלא למכור חלקי גופות של מחבלים או חיילים שבויים, מכיוון שאנשי המכון נמצאים בלב הקונצנזוס הישראלי, ותומכים בתהליך השלום.

פעילויות לילדיםעריכה

במסגרת המכון מוצעות פעילויות העשרה לילדים הכוללות בין השאר נתיחת מתים לילדים על גופות המכון, סדנה לבישול מתים הנעשית באגף מיוחד במטבח המכון (בהכשר רבנות יפו, ומנות בשר "גלאט" מהדרין, בהכשר הבג"ץ). לאחרונה מציע האגף תוכנית העשרה בשם "ילדים מבשלים הורים" - הכוללת פעילות משותפת להורים וילדים, כאשר לרוב נמצאים ההורים במצב צמח ואינם מסוגלים להתנגד. פעילות נוספת היא לכידת איברים פנימיים באמצעות חכה מתוך צנצנות פורמלין. הילדים יכולים לשמור לאחר מכן את האיברים הפנימיים שלכדו, ואף לתת אותם למזנון במטרה לבשל אותם אחר-כך.

כל הפעילויות ממומנות על ידי משרד התרבות, המדע והספורט, במטרה לעודד את ילדי המדינה לעסוק יותר בתחום המדע. ניתן לערוך במקום מסיבות בר מצווה וימי הולדת, בהזמנה מראש.

מעבדות המכוןעריכה

במכון המשפטי פועלות מספר מעבדות מחקר בתחומים שונים, במטרה לספק לקיום המכון צידוק, לפיו נעשים הדברים למען המדע. במעבדות המחקר בודקים בין השאר השפעות של רטבים שונים על גוף האדם, ועל שינוי הטעם שלו, מנסים שיטות חדשות לקיום יחסי מין נקרופיליים וכן מייעלים שיטות הכנה של מזון בעלי חיים מבשר אדם. כמו כן קיימת פעילות מחקר המשך, בשיתוף פעולה עם המכון הביולוגי במכון ויצמן למדע, ועם השייטת - יחידת הצוללים של חיל הים. חוקרים או לוחמים שנחשפו לחומרים מסוכנים יכולים להשתתף בניסויים במכון אבו כביר, ללא תמורה.

פעילויות נוספותעריכה

בשנת 1998 הקים המכון חברת בת בשם 'טיב טעם' המשווקת את הבשר המיוצא ע"י המכון. חברת 'טיב טעם' מוכרת כיום מגוון סוגים של בשר, ואף לאחרונה החלה גם למכור בשר מחיות אחרות (ראו כתבה בדבר אחר). החברה נמצאת בהליכים לקבלת הכשר, למרות התנגדות בלתי קבילה, והפגנות של המגזר החרדי. כבר כעת יש מגעים עם תנועות ליהדות אלטרנטיבית, ויתכן שעוד השנה נראה בשר כשר מחנות זו בהשגחת רבנית.

לאחורנה החל מאבק בחברה על רקע העובדה שהיא משווקת בשר לא כשר. המאבק הסתיים לאחר שהתובעים מתו מסיבה מסתורית ונשלחו לאחר מכן לחקירת סיבת המוות במכון המשפטי. השמועות מספרות שהמתנגדים למכירת המזון הלא כשר זכו לבקר בפס הייצור של הבשר ולראות את התהליך מקרוב, כדי שלא יואשמו בהסתרת מידע מפני הציבור.

עתיקות אבו כבירעריכה

באזור נמצאו קברים עתיקים ובהם כתובות בעברית מימי בית שני. קבוצת חרדים גדולה מ"אתרא קדישא" הגיעה להפגין נגד הארכיאולוגים החופרים במקום אך לא נמסר על גורלם.

ראה גםעריכה