אספרגוס

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

אספרגוס הוא ירק שהומצא ע"י הממשלה, במטרה לתעתע באזרחים התמימים שהאמינו כי הנחיתה על הירח אכן התרחשה. כיום ישנם אנשים המשתמשים בירק לו הם קוראים אספרגוס, אך למעשה הוא כלל לא קיים, והם משתמשים בירק הנקרא בכלל שביקישוורצקוף, שהומצא ע"י ירוחם ישמעאליוצ'י בשנת 59 לפני הספירה.


[עריכה] תולדות האספרגוס

[עריכה] ילדותו של אספרגוס

האספרגוס נולד למשפחה דלת אמצעים המורכבת מאבא, מלפפון חמוץ, אמא, אבטיח ואחות, בטטה. כשנולד אספרגוס, אמו צרחה בבהלה. היא טענה כי הילד ירוק מדי בשביל להיות בנה האמיתי. היא הייתה בטוחה כי אספרגוס הוחלף לאחר הלידה ולכן רצתה לזרוק אותו לפח. אביו לעומת זאת, ריחם עליו והחליט למסור אותו לאימוץ. כשנשאל אביו מדוע עשה זאת הוא ענה כי "גם ככה כבר יש לנו את הבת הבטטה הזאת שלנו. יוו, איזו בטטה!". לאחר שקיבל את ההחלטה הגורלית הזאת, הלך אביו של אספרגוס לשירותים. בזמן שהיה בשירותים, נחטף אספרגוס ע"י חוטף ירקות סידרתי בשם כלשהו. כלשהו חטף ירקות רבים ובאופן סדרתי, ואז אכסן אותם בכלובים עם תוכים מזן קקדו. כשחטף את אספרגוס, נתקל כלשהו בבעיה חמורה: אספרגוס היה ירק צעיר שרק עכשיו נולד. כלשהו הבין שעדיין אין לו שם ובלי שם כלשהו לא יוכל להוציא אותו מבית החולים מבלי לעורר חשד. לכן החליט להעניק לו שם. הוא הסתכל באספרגוס (שבאותו רגע היה חסר שם) והחליט לקרוא לו משה. ומכאן שמו של אספרגוס (אספרגוס מקורו במילה היוונית אספא, משמע משה, וראגוס, משמע ירוק).

לאחר שנתן לו שם, לקח כלשהו את אספרגוס למקום המסתור שלו ואיחסן אותו בכלוב מרווח עם תוכי מזן קקדו בשם יוסי ועל כך נכתב בשיר "אקנה לי תוכי, שמו יהיה יוסי". אספרגוס והתוכי נקשרו אחד לשני במהרה, בעיקר בגלל שכלשהו קשר אותם ביחד בעזרת מסקינטייפ. לאחר שבילו ביחד במשך כחצי שנה, החליט יוסי לברוח ולקח איתו את אספרגוס כצידה לדרך. אספרגוס שמח כי נתנת לו ההזדמנות לברוח ולהכיר את העולם והצטרף ליוסי. לאחר שטיילו ביחד במשך חמישה חודשים שלמים יוסי נהייה רעב. אספרגוס הבין שעליו לברוח ולכן נדד למדבר. במדבר פגש את ניל ארמסטרונג שסיפר לו על סוכנות החלל נאס"א ועל התוכנית של האמריקאים לנצח את הרוסים גם בדחמט (שזה שילוב של דמקה ושח-מט) וגם במשחק הפופולארי "מי מגיע לחלל ראשון?". אספרגוס התלהב מהרעיון והחליט להתלוות לניל בחיפושיו אחרי שוקו יטבתה וגם במסעו לחלל וכך להיות האסטרונגוס הראשון בחלל.

[עריכה] אספרגוס בחלל

לאחר שלוש שנות אור, החליטו צוות החלל והדחמט של נאס"א לצאת למסע לשבירת הסטיגמות בנעלי אולסטאר. לאחר שהבינו כי לא משנה את מה ישברו ובאיזה נעליים, תמיד יחשבו שבלונדיניות הן טיפשות, הצוותים החליטו לחזור למטרה המקורית שלהם ושלחו את ניל ארמסטרונג ועוד חבורה של אנשים וירקות למיניהם ששמותיהם לא מוכרים לציבור הרחב וביניהם אספרגוס לחלל. חבורת האנשים והירקות הלא מוכרים, ביניהם ניל ארמסטרונג ואספרגוס, נכנסו למעבורת החלל "יורי59" (שלמרבה האירוניה נבנתה ע"י הרוסים משום שאמריקאים לא יודעים לבנות מעבורות חלל) ללא שום הכנה נפשית או גופנית כלשהי. חמש שניות לפני ההמראה הגורלית, שוגרה אליהם ג.יפית שאמרה להם כי הם צריכם לעזוב מיד את החללית ולאחר הוסיפה "מממ... טעים!". מרוב בהלה נטשו האסטרונאוטים את החללית והגיעו לאולפן טלוויזיה שנבנה ע"י פלומה מרנינה ומלבבת להפליא, שאמרה כי צריך לגרש את הרוסים לאלתר ו/או לצמיתות.

[עריכה] מותו בטרם עת של אספרגוס

באולפן הטלווזיה הסבירו לנוסעי החלל המבוהלים שמכיוון שהטיסה לא אושרה ע"י בני גורן (שבאותם ימים היה השליט הבלתי מעורער של העולם וגם היה לו שפם) הם יצטרכו לביים ולזייף בעליל (שבאותם ימים היה מילה ולא שחקן כדורגל) את הנחיתה על הירח. אספרגוס הנדהם הבין שהוא נדהם ושזו מילה ממש מוזרה וגם שנאס"א הולכת לשטות בתושבי העולם האומללים והמסכנים והודיע על פרישה בעוון בגידה במולדת. הוא היה יוצא משם בכבוד והולך לחפש עבודה אחרת אלמלא נחום הצלם המקצועי ומעצב שמלות הכלה היה דורך עליו ושם קץ לחייו האומללים והירוקים בין כה וכה.

אספרגוס נקבר בבית העלמין על שם כלשהו בחלקת הירקות חסרי השם ששכנה ליד קברו של התוכי יוסי שמת מפצעיו לאחר התנגשות בקיר בזמן מלחמת השיחרור. כשהתאספו מכריו של אספרגוס בשביל לחלוק לו כבוד אחרון גילו כולם שהם לא כל כך עצובים והלכו לשתות מילקשייק במקס ברנר. כשהבין אספרגוס המת שאפילו חבריו לא מתגעגעים אליו הוא החליט לא לעבור דרך גלגול הנשמות וכך להכחיד את עצמו מן העולם.

[עריכה] חיי האהבה של אספרגוס

בין כל האימונים המפרכים והקשים שעבר, מצא אספרגוס זמן גם לאהבה. את אהובתו, פלומה מרנינה ומלבבת להפליא, פגש אספרגוס בזמן שצד ארמדילים במישורי הפרא של הסוואנה באפריקה כחלק מאימוניו לאסטרונאוט. זו הייתה אהבה מהמבט ה-59. כנגד כל הסיכויים, בין השניים התפתח רומן סוער ואספרגוס אהב את פלומה כמו ששום ירק לא אהב לפני. הרומן המשיך להתפתח והגיע לשיאו כשאספרגוס נכנס לחללית ונופף לפלומה לשלום. כשג' יפית גירשה את הנוסעים מהחללית לתוך האולפן, גילה אספרגוס שפלומה היא זאת שבנתה אותו וששיקרה לו לגבי העובדה שמקום עבודתה הוא בחוות הממותות באוטרכט שבהולנד. הוא נפרד מפלומה ברגע שהבין שבמשך כל הזמן הזה היא שיקרה לו והרסה את חלומו להיות האסטרונגוס הראשון שהגיע לכוכב נולד לצדה של האלילה סגולת השיער, נינט טייב. לאחר מותו של אספרגוס, גילתה פלומה שהיא בהריון (עד אז היא פשוט חשבה שהיא ממש, אבל ממש שמנה) ולאחר בדיקות ממושכות ונתיחות גופה, גילו כי אבי הוולד הוא בעצם אספרגוס (עד אז הייתה פלומה בטוחה שהאבא היה הגזר). לתינוקה הקטן, קראה פלומה על שם סבה המנוח ז"ל ימח שמו יהי זכרו ברוך, שביקישוורצקוף הידוע לשמצה שהיה גנרל חשוב, ממציא צבעים לשיער, חובב קשמירים ידוע ואיש נצנצים מוערך.

[עריכה] אספרגוס כיום

כיום, הירק שאנו מכירים כאספרגוס המצוי, הוא לא אחר מאשר שביקישוורצקוף מרנינה ומלבבת להפליא או בקיצור שביקישוורצקוף, בנם של פלומה ואספרגוס ז"ל שנמעך בעת מילוי תפקידו.

כלים אישיים