גרזן בגרון

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"תנו גזר לאהבה!"
~ שבתאי צבי על חוק הארנבות
Axecros

גרזנים לנשואים

גרזן בגרון הוא תכשיט מקובל בקרב שבטי הרי הגלבוע. את התכשיט עונדים גם גברים וגם נשים. את הגרזן נועצים בני הזוג הנשואים זה בזה, כחלק מתהליך הפיכתם לזוג נשוי, בדומה לטבעת ביהדות ובנצרות. הגרזן, בהיותו סימן היכר לאנשים נשואים, הפך גם לסמל מקובל לנישואין בהרי הגלבוע. על הזמנות לחתונות וכדומה, נוהגים לצייר גרזנים משולבים.

[עריכה] אבולוציית הגרזן

חוקרים טוענים שבעבר שימשה הטבעת גם את שבטי הרי הגלבוע במקום הגרזן. לרוע המזל, הטבעת התגלתה כמסוכנת לאחר אלפי מקרים של נמק ושל הפסקת זרימת הדם שנגרמו בגללה. כתוצאה מכך עברו בני השבטים לגרזן, שהוא בטוח יותר.

על פי ממצאים ארכיאולוגיים, בין הטבעת לגרזן הייתה תקופת ביניים בה השתמשו בני השבטים בצלחת חרסינה מעופפת.

[עריכה] חקיקה ופסיקה בנושא גרזנים

לאחר שהתברר, בתאונה מצערת, שצוואר של ארנבת לא מגיב היטב למכת גרזן, נחקק בפרלמנט חוק האוסר על נישואים לארנבות. לאחר שנחקק חוק זה, התגודדו אלפים מסביב לבניין הפרלמנט במחאה. רבים מהמפגינים נשאו שלטים עליהם כתוב "תנו גזר לאהבה!", ומספר מפגינים אף קיימו יחסי מין בפומבי עם ארנבותיהם.

מקרה מעניין נוסף מבחינה משפטית, הוא המקרה של חוטב העצים המסכן יורגן, שהועמד לדין על נאיפה. זאת לאחר שקיים יחסי מין עם אחת מבנות השבטים, על אף שהיה, טכנית, נשוי לעץ, אותו לא סיים לחטוב. על-פי פסיקת בית המשפט בנושא, נעיצת הגרזן בעץ השיאה בינו לבין יורגן, אך העובדה שהעץ עודנו עומד מונעת ממנו להיות מוגדר כאלמן. יורגן הוצא להורג בצפייה מחזורית בלקט של תכניות הטלוויזיה של אודטה.

כלים אישיים