דריידל

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"גערשן, חסייל אותו"
~ דריידל מציע לגערשן הצעת יעול
"א מיידלע דריפקע! לבן של גערשן לא הייתי מאחל ככה, נתקלתי בשני סוגים של כנייפעס יש כנאפה כונייפה ויש כנאפה שאפה"
~ דריידל מחווה דעה לגבי טיב הבנות בארץ


רב, ראש ישיבה, הוגה דעות, מחסל. שמו הפרטי אינו ידוע.

[עריכה] לפני הגעתו לישיבה

נולד בראשית המאה העשרים בעיירה מרשלקובסקה שליד השיטה שבין פולין ליטא, איפה שח.נ ביאליק ישב וכתב את השיר וגם ניענע את העריסה של דריידל. בצעירותו גנב דריידל כדור פורח ועף איתו עד ללובלין. אחר כך נתפס לאחר מעשה בידי הרב חבקוק פרהרשטיגר ששלח אותו ללמוד אצלו בברלין. כמו כן היה מראשוני היהודים שלמדו קראטה אצל היפני מוקרימי אישימטוטו, והיה פעיל בהגנה יהודית נגד כל מיני אנטישמים מוז'יקים. כשהיה בן 17 ביקש להשתדך לריבה נאה, אך האגדה מספרת כי ברון יהודי גרמני חמס את הנערה וברח איתה לגרמניה. השמועה מספרת כי בערוב ימיו פגש דריידל את הברון שהפך במרוצת השנים לאינסטלטור והתעמת איתו. שלש שנים לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה התגייס דריידל לצבא הפולני וסבל קשות מיחסם של המפקדים הדרקים. בשנת 1939 ברח מפולין בדרך לא דרך יחד עם ידידו. המטוס התרסק והם נחתו על אי טרופי שבו שכנה ממלכה יהודית אבודה. שם נתקעו במשך כל מלחמת העולם. בשנת 1945 העפיל לארץ באוניית מעפילים.

בארץ התקרב לרב ירחמיאל, שחיבב וקירב אותו, כן היו לו קשרים רבים עם שייחי'ם ערבים, אחד מהם אף הציל את ישיבת הרב ירחמיאל מחורבן כלכלי. במלחמת העצמאות היה נגד גיוס נערים לצבע ורכב על חמור בין בסיסי צבא והכשרות פלמ"ח כדי להחזיר ילדים קטנים ללמוד בישיבה

[עריכה] ישיבת הרב ירחמיאל

הוא ידוע כבעל גישה חינוכית נוקשה. הישיבה הייתה כמעין שמורת טבע של ליטא ושל שנות הארבעים - חמישים בלב תל אביב המודרנית.בלב שכונה שמלאה בזקנים עם קטטר ופיליפיניות מחד ובצעירות מצודדות מאידך. ראשית כל מינה דריידל את גערשן חסיד מודז'יץ לשעבר כמזכירו האישי. ויותר מאוחר שלח את ידו ופיטר עובדים (מחסייל בלשונו) כמו שהיה מחליף גרביים. עם קום המדינה התחתן עם ציפקה וגידל להנאתו עורב שחור וכנרית. יותר מאוחר בגד בו העורב השחור ועשה כל מיני קומבינות נגדו.כמו כן הסתכסך עם כל העכברים שבתחומי הישיבה ועם החתולים והמרמיטות. דבר שהצריך את תיווכו של דין דין השופט. מתלמידיו היו קלמן בן זלמן, אדר וייסברג, יש לי יש לי ודודלי איתו התעמת ברדיו, בתכנית של גבי גזית. היה מיריביו ידידיו של ההוא משה בואנו , אותו פגש במלחמת העצמאות.

[עריכה] הסתבכותו עם החוק

נתפס פעמים רבות על ידי השוטר שטסרמן בעת שתלה שלט לא חוקי על מעיין זוהרה המופקרת. נעצר בעת שגידל בטעות מריחואנה וחשב שזה בשמים להבדלה. ישב כמה פעמים במעצר באבו זבביר וגם שוחרר הודות למעמדו הבכיר. על אף הסתבכויותיו עם החוק המשיך לתבוע את הדיירים שגרו בדירת חמותו ז"ל וידוע המקרה שקרה לו עם הדיירת י"א קורץ שאירחה את טוני ודאג ממנהרת הזמן והסתבכה עם דריידל. לפני מספר שנים פיטר את עובדו ציון דמתי כשביקש ממנו כוס חמין והתכוון לכוס תה ואילו ציון סבר שמדובר בכוס חמין של שבת. דריידל שפך על ציון את נוזלי החמין והוא פוטר. אחר כך תבע את דריידל בבית משפט השלום בתל אביב ועל ידי התערבות השופט ופסיקת בית המשפט נמצא דריידל חייב וחויב לשלם לציון פיצויים על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

[עריכה] פטירתו

נפטר בגיל תשעים וחמש והתגלגל בגופו של יהודי אחר.

[עריכה] קישורים

כלים אישיים