המבורגר

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"תן לי מאתיים גרם כבש, בלי פסטו ועם הרבה בצל"
~ דוד בן גוריון על המבורגר
"המבורגר? זה לא ההוא מהחמישיה הקאמרית?"
~ שבתאי צבי על המבורגר


Hamburgertrans.png ערך זה שייך לאומת ההמבורגרים!
אסור:
  • להזכיר/לדבר על פרות
  • להזכיר/לדבר על בצלים מטוגנים
  • למחות נגד מקדונלד'ס
Hamburgertrans.png

בתמונה: רפעת טורק לאחר הויכוח עם ועדת הסלגו'קים

המבורגר הוא תגלית של יסוד ביו-כימי שזיכה את המדענים זיגפריד לילינבלום ואבו-עבד קואקג'י בפרס נובל לכלכלה לשנת 2030[1]. על פי התיאוריה של השניים המבורגר בקר עובד על פי העקרון המתמטי ועל פיו: XN2 (s2e/2a)=35d<sx, לטענת השניים, המבורגר כבש איננו אלא שכפול רוחו של הסופר הדגול משה דץ.

מבנה ההמבורגר: ההמבורגר משתייך למשפחת השפתניים. עלי הכותרת שלו לבנים ובמרכזם עמוד עלי וצלקת ארוכה. אבקניו מרובים (כששה עשר במספר)[2] </div> ועליו כחלחלים. נהוג להכין מן ההמבורגר שטיחים ואריגים בעלי עפיצות עמומה אך עם זאת חמאתיים ורוויי עץ. בקרב חלק מהקהילות היהודיות הטג'יקיסטניות נהוג להכין טליתות מהמבורגר מיושן היטב שיובש בשמש חמישה ימים [3]. בעקבות גילויים של לילינבלום וקואקג'י פיצח המדען הדגול רפעת טורק את מבנה ההמבורגר. לאחר שנים של מחקר פורק ההמורגר למרכיביו והתברר כי מדובר ביסוד שיכול לפתור את בעיית הרעב בעולם. לאחר ויכוח עם מועצת השרלטנים של מסדר הפקצות המשתרללות החליט טורק להציג לעולם את תגליתו. לטענת טורק, גידולו של ההמבורגר ופירוקו למרכיביו יכול ליצור את התוצרים הבאים (מהמבורגר בקר אחד במשקל מאתיים וחמשים גרם):

א) שלוש מאות גרם טחינה מהשומשום שעל הלחמניה

ב) מאתיים וחמישה עשר קילוגרם של קמח חיטה מלא

ג) שלוש טונות של עגבניות שרי מעין גדי בלבד

ד) מלפפון אחד

ה) שלושה מפעלים קורסים לשימורים

ו) בצל לבן יבש (ארבעים שקים)

ז) שני עובדי טקסטיל מתמרה.

על גילויו זה זכה טורק בתנ"ך קאסוטו מהודר. בנאומו הודה טורק להמבורגר באומרו "אכן מדובר בדבר הטוב ביותר עלי אדמות".

ההמבורגר בהיסטוריה ובפוליטיקה:

עדויות לחשיבותה של קציצת הבשר הייחודית קיימות עוד מימיהם של הסלג'וקים. השלטון המרכזי הסלג'וקי דיכא את מרד החשמונאים ביד קשה ורק לאחר קרבות עזים שבמהלכם נהרג יוחנן המכבי מעקבות נפילת פיל על אשכו השמאלי, הצליחו המכבים להדוף את הסלג'וקים. לאחר שטיהרו את המקדש מצאו רק לחמניה אחת וניסו להדליק בעזרתה את המנורה של בית"ר ירושלים. הלחמניה עם הקציצה בתוכה נדלקה והאירה את הליגה כולה בשריקות בוז למשך עונה שלמה. כזכר לאירוע ייחודי זה נקבע חג הסילבסטר.

ההמבורגר הגיע לתור הזהב שלו בספרד של המאה העשירית לספירה. שליטיה השיעים של המדינה חרטו על דגלם את הסובלנות והאהבה. ההמבורגרים, שעד אז חיו בקהילות נפרדות ומושפלות מצאו עצמם שרים ומצביאים בחצרות מלכים. בעקבות שינוי מעמדם החלו ההמבורגרים לסטות ממורשת אבותיהם ואימצו לעצמם שמות פרטיים ושמות משפחה כאשר הם מקדימים את האות ר' לשמם. המבורגרים רבים נודעו לתהילה בעקבות ספרי שירה שכתבו והיום אנו מכירים את ר' שלמה אבן גבירול. ר' יהודה הלוי ר' שלמה אלקבץ ור'ובי ריבלין.

עוד עדות לחשיבותו של ההמבורגר ניתן למצוא בכתבי ההיסטוריון הנודע ויקטור חסון. חסון מעלה את הטענה מעוררת המחלוקת כי רק אחרי שהטילו שתי קציצות ענקיות הצליחו כוחות ארצות הברית להביס את היפנים למרות שהדבר לא היה הכרחי. כתוצאה מההפצצה נהרגו כמאתיים יפנים והשאר עברו לאכילת שוסי.

[עריכה] הערות שוליים

  1. ראו כתבי המהר"ל מהדורת אלבק 1566הזן הערת שוליים כאן
  2. הזן הערת שוליים כאןזהרי 1996, עמ' ראשון.
  3. יחד עם החצאיות שנוהגות נשי הקהילה להכין מלחמניית ההמבורגר הטבולה בשתן עיזים הוכרזה הקהילה היהודית בטג'קיסטן כקהילה הממחזרת ביותר בתחרות שנערכה על ידי שלטונות פרס ומדי
כלים אישיים