חב"ד

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

תנועת חב"ד, ראשי תיבות של "חסימות בדרכים" היא יחידה משטרתית הפועלת בהתנדבות והיא בעלת מגוון תפקידים. אופן הפעולה השכיח ביותר של היחידה היא איסוף חומר מודיעיני על נהגים תוך כדי ריקודים סוערים בצמתים, המשמשים כסיפור כיסוי. עבודת היחידה אינה קלה כלל. למעשה, כל חב"דניק עובר מבדקים קשים והכשרה ארוכה על מנת שיוכל בסופו של דבר לאסוף מידע מודיעיני רגיש ולהסיק את המסקנות לכתיבת הדוח בזמן שיא, מאחר והאור ברמזור עלול להתחלף בכל רגע, וכן הוא אמור לעשות זאת תוך כדי שהוא רוקד ודעתו מוסחת ע"י מוזיקה רועשת הבוקעת מניידת החב"דניקים.

[עריכה] היסטוריה

היחידה הוקמה בסוף שנות ה-80 ע"י המשטרה והשב"כ, לאחר מחקר מקיף בו נבדקה יעילות השיטה, ונמשך שלוש שנים רצופות. בהמשך גויסו לצורך תפעול היחידה מספר גברים שהוכשרו במיוחד לתפקיד זה. בתחילה היה עליהם לגדל זקן, בו ניתן להסוות מכשור אלקטרוני מתקדם לצורך איסוף המידע.

השירים לצליליהם רוקדים החב"דניקים בצמתים הולחנו על גבי צלילי סירנות ישנים שהיו ברשות המשטרה. מסיבה זו הם כוללים משפט אחד או שניים. השיר הקליט ביותר, הנפוץ ביותר והראשון שהולחן הוא "משיח, משיח, משיח...".

[עריכה] אופן הפעולה

ניידות חב"ד פרוסות בבסיסים שונים ברחבי הארץ, ומוזנקות כאשר מתקבלת הודעה על כך מן המוקד הארצי. המוקד טורח לפתוח במעקב בעזרת לוויינים ומזל"טים אחרי הרכב החשוד, ומתזמן את הרמזורים בהתאם כך שאותו רכב ייאלץ לעצור באחד מהם. בנוסף, מוזנקת למקום ניידת חב"ד שכאשר היא מגיעה למקום, היא מתארגנת לפריסה מהירה בשטח. לרוב אין אינטרס להשהות את הדלקת האור ברמזורים יותר מדי, מתוך כוונה שלא לעכב את שאר הנהגים ברמזור, ולכן טווח הזמן של החב"דניקים מוגבל. לאחר שהם נפרשים בשטח ומתחילים לרקוד, הם קולטים מידע מודיעיני מהשטח. הנהגים מצידם, מסתכלים בהשתהות על הנעשה מולם, ולרוב לא מבינים את פשר העניין. כאשר הם מסיימים לאסוף מידע, כל החב"דניקים מזנקים חזרה לניידת, והמפעיל (לרוב גם הנהג) שולח אות מיוחד למוקד הארצי, המחליף את האור ברמזור לירוק. במהלך הנסיעה מתבצע ניתוח המידע.

[עריכה] חב"ד כיום

מאז היווסדה ועד היום, צברה היחידה נסיון רב בתחומה, והצלחות רבות נרשמו לזכותה. כיום התרחבה התופעה של שימוש בניידות חב"ד לאיסוף מידע. מאז היווסדה, כמעט ולא השתנה דפוס הפעולה שלה, מלבד אותו עניין לפיו החב"דניקים הרוקדים יהיו חייבים להצטייד באפודים זוהרים בעת היציאה מהאוטו לצרכי ריקודים, על פי תקנות משרד התחבורה. בעניין זה התקיימה מחלוקת, לאחר מקרה בו יחידת ניטור לחומרים רדיואקטיביים ראתה מרחוק דמויות זוהרות מתנוענעות בצורה מחשידה באמצע הצומת, והחשיבה אותן בטעות לקורבנות של זיהום רדיואקטיבי.

כלים אישיים