חיית מחמד

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

אימוץ חיית מחמד מוגדר במקור כ"החזקת בעל חיים שלא לצרכי מאכל", והוא נחשב לתופעה סוציו-פסיכולוגית שמקורה בהתנהגותו של האדם הקדמון. חיית המחמד עצמה היא בדרך כלל סוג של צעצוע העשוי מחומרים סינטטיים, ויכול להיות גם גופה של בעל חיים או בן אדם. ישנם מקרים נדירים בהם נעשה שימוש בחיות מחמד כאשר הן עדיין בחיים. על-פי ממצאים המתוארכים לתקופת הפוּגים האחרונה עולה כי השימוש בחיות מחמד היה קיים כבר מזה שני מליון שנים.

[עריכה] היסטוריה של חיות המחמד

עד לפני שני מליון שנה צדו בני האדם חיות למאכל בלבד, בעזרת כלי נשק פרימיטיביים כגון מחבלים מתאבדים וכן גללי עיזים המצופים בחומר קשה. במקביל לציד החיות קמה תופעה של החזקת החיות בשבי לצרכים שונים, החל מפורקן מיני הכולל יחסים סאדו מאזוכיסטיים וכלה בהתעללות פיזית, הרעבה או כפיית אורח חיים מסויים.

דוגמא היסטורית לשימוש בחיות מחמד הינה שימוש בבני אדם מן הגזע השחור, או בפי העם - כוּשים. ייבוא הכושים לארצות אירופה החל כמיזם שאפתני של סחר בחיות טרופיות. עד מהרה נתגלתה היעילות בה ניתן לעשות שימוש בחיה זו, ואלפי אנשים קנו כושים לצרכי שעשוע, עבודה, פורקן מיני וכן הלאה. למעשה, השימוש הרווח בכושים היה משחקי סאדו מאז'ו בהם נהגו הכושים לשחק עבדים.

דוגמא נוספת לשימוש בחיות מחמד היא שימוש בבעלי חיים מלאכותיים, דוגמת כלבים וחתולים כחיות מחמד. החתול כאמור תוכנן במקור להוות לי נשק צבאי קומפקטי ויעיל, אך עקב עיכובים ובעיות תקציב נזנח הפרוייקט והחתול הפך פופולארי כחיית מחמד. חתולים רבים שימשו כמנוע חתולּחם, זהו גם כן סוג של החזקת בעל חיים כחיית מחמד.

כלים אישיים