יאכטה לכל פועל

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
ערך זה משתתף בתחרות הכתיבה "מצמריר לאדיר" של איןציקלופדיה והוא בשלבי כתיבה. אם יש לכם הצעות לשיפור או הערות אתם בהחלט מוזמנים לכתוב על כך בדף השיחה. לרשימת הערכים המשתתפים בתחרות גשו לכאן. תודה על שיתוף הפעולה ובהצלחה!

תחרות מצמריר לאדיר

Yacht

עלון פרסום שנגנז

יאכטה לכל פועל היא תכנית כלכלית-חברתית אשר פותחה על-ידי דוד בן-גוריון לאחר הקמת נמל חיפה באשדוד ונגנזה כאשר נמל חיפה הועבר לחיפה.

[עריכה] תחילת התוכנית התכנית

בשלהי 1951, כאשר ישב במסכנותו דוד בן גוריון בקראוונו הקורס (שלימים נקרא הכנסת) , צץ במוחו רעיון אשר יכל, להערכתו, להקנות לו סמכות חברתית ופוליטית גבוהה בעצם דגילה בשוויון זכויות אדם ואזרח במגזרים ובמעמדות השונים, יקבל מעמד של קדושה בין פשוטי העם ויחס של כבוד מבכירי השלטון, ובדרך זו יפלס דרכו אל ראשות הממשלה.

בן גוריון, אשר בעבר נאלץ לפרנס את משפחתו בעבודות בניין, החליט להפיץ את תכניתו, לפיה יוקם נמל באשדוד וכל פועל בניין קטן כגדול יוכל לגשת למשרד הפנים המחוזי (סניף רמת ישי בלבד) ולקבל קופון איתו יוכלו לגשת לחנות היאכטות הקרובת (סניף [[רמת ישי בלבד), התוכנית המקורית הייתה לקחת את הכסף הנחוץ מן המפעל ההידרו-אלקטרי של נהריה שיוקם ב-1953 ומן המפעל ההידרו אלקטרי של ביירות שיוקם ב-1955, אך למעשה פשיטת רגלה של החברה הבונה את המפעל בנהריה והכרזתה של ביירות כבירתה של לבנון סיכלו את התוכנית הראשונית, לכן לקחנו כסף מהאמריקאים!

[עריכה] הבעיות שבתכנית

אחד הקשיים המרכזיים שהופיעו כאשר ניסו ליישם את תכנית ה"יאכטה לכל פועל" היא בעיית החנייה; אין מספיק מים בחיפה כדי לאפשר לאלפי היאכטות של הפועלים לעגון. גם על החוף אי אפשר לעגון בגלל שערסים תופסים את כל החוף ועושים משמרות כדי שהמקום לא ייתפס.

בעיה נוספת שקיימת היא היחס בין פועלי הבניין לבין מספר היאכטות המיוצרות/מיובאות לישראל. בעקבות היחס המטורף של יאכטה אחת על 60,000 פועלים - ולא 60,000 פועלים על יאכטה אחת, כפי שניתן להבין בהמשך - הוחלט לשקול לבטל את יישום התכנית.כמו כן יהיה קשה להוציא את כולם לעשות [קורס סקיפרים https://www.youtube.com/watch?v=UN98B9LQvz] כדי שיוכלו להפליג ולשוט על היאכטה בעמצם עם רישיון.

אולם הבעיה החמורה ביותר, היתה התביעה על הפרת זכויות יוצרים שהגיש ביבי נתניהו, בטענה שהתוכנית הזאת דומה מדי לתוכניתו שלא יצאה לפועל, מחשב לכל ילד.

[עריכה] התכנית כיום

לצערו של ארקדי גאידמק ולצערם הרב של עשרות אלפי פועלי הבניין הנוספים אשר חולמים על שיט במימיי חיפה, תכנית "יאכטה לכל פועל" לא יצאה לפועל, והיאכטה הפליגה הרחק מחיפה.

Wooly ערך זה הינו קצרמר בנושא יאכטה לכל פועל. אתם מוזמנים לתרום לאיןציקלופדיה ולהוסיף בו בדיחות, תכנים אירוטיים ו/או מסרים קומוניסטים. במקום ליצור ערך קצרמר עדיף לכתוב את השטות הקצרה בבנק הרעיונות.
כלים אישיים