למה

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"למה ערס ואבי ביטר נכנסו למעלית ויצאו שלושה? כי אבי ביטר זה גם חיה"
~ בדיחה על ערסים


"למה? למה?!"
~ גרי מנדלבאום על למה

.

"ואי?"
~ עמיר פרץ על כישוריו באנגלית

.

[עריכה] מבוא

למה היא חיה ממשפחת היורקים. היא דומה מאוד לגמל, ויש הטוענים שהלמה היא המקור של הערס המצוי. אחת הסיבות לתאוריה הנ"ל היא הדימיון בין הלמה לערס, הן פיזית והן מוחית, בנוסף ליריקות, אשר מהוות סימני היכר של הערסים והלמות.כמו כן, הלמות נוהגות לצפות בכדורגל ולעיסת גרעיני חמנייה. בעבר גויסו הלמות לצבא בזכות הכישרן שלהן לירוק עם דיוק רב, אך גיוסן הופסק עקב התכונות הערסיות שלהן.

[עריכה] מבנה גופה של הלמה

ללמה יש ראש קטן, הנמצא על צוואר ארוך, היא בעלה שתי עיניים גדולות, ארבע רגליים ארוכות וזנב. בתוף פיה של הלמה רוק מיוצר בתדירות גבוהה, שמטרתו העיקרית היא עיכול מהיר של גרבילים, אבל משמש את הלמה להפגנת הערסיות שלה, ביריקה מדוייקת לאזור הפנים או זין של עוברי אורח תמימים. על צוואר הלמה תלויות שתי שרשראות "חי" ערסיות, שנועדו לסנוור את קורבנן המסכן.

[עריכה] הלמה בספרות ובתרבות

הלמה הופיע ביצירות רבות. הדוגמא המפורסמת היא של מ.ז. יהושוע (מי זה יהושוע) הנקראת "למה": "למה ומדוע הלמה יורקת על האנשים? למה למה אומרת "מדוע" ולא "איך"? הלא בכך חיה חסרת תרבות, הלא למה? למה למה? למה."

[עריכה] תקשורת

הלמה מתקשרת עם חברותיה לעדר בצליל מסויים מאוד, שנהגה כמו מהילה העברית "מדוע". ערסים אחראיים להפצת שמועות במאה ה13 לפני הספירה שהלמות מפיקות צליל שונה, שנהגה כמו המילה העברית "למה", ומכאן שמן. יש האומרים שראו למה מצמידה את רגליה הקדמיות, מעלה אותן מעל ראשה ומזיזה אותו ימינה ושמאלה. מדענים טרם הבינו את פשר התופעה. מתמטיקאים טוענים שהלמה היא רלציה אך אין עדיין הוכחות מוצקות.

[עריכה] ראו גם

כלים אישיים