FANDOM


"וואו, יש בזה גם צ' וגם ט', זה מעולה לשבץ-נא!"
~ סבתא על מטריצה
"כמה מטריצות אפשר להכניס למכונית? אפס! הן כולן בעונש!"
~ מתמטיקאי על מטריצה
"לא מצחיק"
~ מטריצה על בדיחה של מתמטיקאי


מטריצהאנגלית: matrix בצרפתית: lzmatritsahglzytn) היא שם של עונש שמטילים מתמטיקאים על איברים (כגון טחול) ובו הם מכניסים אותם למלבן מרושע, בו הם יכולים לענות אותם ולנסות להפיק מזה תועלת.

תחילת הדרךעריכה

המטריצות התחילו את דרכן בשנת 5241 בבסיס 6. לאחר שבני גורן התייאש מלנסות להבין את ההיגיון בעובדה שמטריצות קיימות והן יכולות לאכול אותו, הוא הקים ביחד עם שלושה מעריצים מושבעים שלו את ארגון החשבון הקווי, שכדי שישמע טוב הוא קרה לו בלטינית אלגברה ליניארית. הארגון פורק לאחר שעשרים מטריצות גדולות במיוחד אכלו שניים מחברי הארגון.

דוגמה למטריצה:

$ A=\begin{bmatrix}\text{brain}&\text{testicles}\\\text{adrenal}&\text{nails}\end{bmatrix} $

ערך של מטריצות עריכה

ברמת העיקרון המטריצות נחלקות לשני סוגים עיריים: מטריצה סיןגולרית ומטריצה רגילה. כדי להסביר לעולם מי המטריצה הטובה יותר, החליט בני גורן לתת לכל מטריצה מספר כחלק מתכניתו למרר את חייהם של ילדים.

כידוע בני גורן היה גזען קשה, ובניגוד לדעה הרווחת שהכושים או היהודים הם גזע נחות, החליט בני גורן שהצבע הוא מה שקובע, ודווקא הצבע הצהוב הוא הצבע המכוער ביותר (לכן הספר בנפוץ ביותר שלו הוא בצבע צהוב-חרדל). מכאן שהערך של מטריצה סיןגולרית יהיה הנמוך ביותר.

מכיוון שבני גורן הוא מתמטיקאי הוא החילט למצוא למושג ערך שם ארוך ומפגר, ובמשחק נוראי של זרוק-מלא-אותיות-נחבר-אותן-ביחד-ונראה-מה-יצא הוחלט לתת את השם המרגש 'דטרמיננטה'. מספרים שהמעריץ השלישי של בני גורן שלא נאכל על ידי מטריצות מת מדיכאון, כשלא הצליח להגיד 'דטרמיננטה' עשר פעמים מהר. רצו לכתוב על המצבה שלו "מת בגלל דטרמיננטה" אבל לא היה מקום.

לסיכום, הוחלט שהסינים ידורגו כאפסים מאופסים, והמטריצות הרגילות יקבלו ערך של כל מספר גדול יותר חוץ מ42 על מנת להוכיח שהם עליונים יותר על הסינים.

דרכים לעינוי המטריצות עריכה

כאמור, המטריצות הן אוסף של איברים בעונש. הכנסייה הקתולית החליטה שאלוהים אמר:

"ותעש להן (למטריצות) מלבן ושמת איברים (כמו טחול) בתוכו, ועיניתם והיית סדיסט שמח"

תנ"ך, ספר מתמטיקה, פרק 11001 בבסיס בינארי


כדי לעשות כדברי האל, ישנם מספר דרכים לענות מטריצות:

כפל מטריצות בשק-לר עריכה

אחת הדרכים הנפוצות ביותר לענות מטריצה היא להכפיל אותן בשק-לר. פילוסופים אומרים שלר זה משהו מאוד כבד, אבל למעשה לר זה בכלל כמו המילה "עמוד" רק עם ל' ו-ר'.

כפל בשק-לר נעשה באופן הבא:

$ toe \bullet A = \begin{bmatrix} toebrain & toetesticles\\ toeadrenal & toenails \\ \end{bmatrix} $

(A היא המטריצה שתוארה למעלה).

אחרי שמכפילים מטריצה בשק-לר כמו toe מקבלים הרבה פעמים דברים חסרי הגיון וחסרי תועלת, אבל לפעמים מקבלים דברים הזויים כמו toenails, שגורמים לילדים קטנים לבכות כי זה מסריח, ואז בני גורן מאוד שמח.

חיבור מטריצות עריכה

אפשר לקחת שתי מטריצות ולחבר בין האיברים שלהן, ואז לקבל מפלצות מעוותות כמו מטריצה עם עיניים מחוברות לטוסיק, או טחול שמחובר לעורק הריאה. מפלצות מעוותות אלה הציקו לבני גורן לפני האסון המצער, משום שלא היו לו חברים.

דירוג מטריצות עריכה

אפשר לקחת מטריצות ולעשות עליהן שלושה דברים:


1. להחליף בין השורות.

2. להכפיל במשהו כמו שק-לר אבל רק שורה אחת ולא הכל.

3. להוסיף כפולה בשק-לר של שורה אחת לשורה אחרת.

מחקרים מוכיחים ששמונים וחמישה אחוזים מאלה שקראו את האפשרות השלישית לא הבינו מה רוצים מהם. אבל למעשה אפשר באמצעות הדרכים האלה לדרג מטריצה, כלומר להפוך אותה לחנות לתשמישי קדושה.

להלן הוכחה מתמטית למה אפשר, באמצעות שלוש האפשרויות לעיל להפוך מטריצה לחנות לתשמישי קדושה:

נניח בשלילה שאי אפשר להפוך מטריצה לחנות לתשמישי קדושה. אז בהכרח:

$ a=a $

$ (a+b+c)^3=(a+57)b^y $

$ 43=42 $

$ \frac{18}{8}=\int_{x_0}^{x_0+h}(x+b+c)^3dt $

$ 43-42=43-43 $

$ 1=0 $

כעת נכפול בשק-לר "דטרמיננטה של מטריצה רגילה" את שני האגפים ונקל:

0 = דטרמיננטה של מטריצה רגילה

סתירה!!! (תודו שזה כואב) => אפשר להפוך מטריצה לחנות לתשמישי קדושה.

מינים של מטריצות עריכה

המטריצות אמנם מתחלקות לשני סוגים, אך יש למעשה די הרבה מינים של מטריצות.

המטריצה ההפכית עריכה

ניתן, אם ממש רוצים, להפוך מטריצות (חוץ ממטריצות סין גולריות, כי הן צהובות) ולקבל מטריצה הפכית. המטריצה ההפכית נראית כך:

1-A

וזה כי היא אכלה הרבה ג'חנונים ויש לה חצ'קון על המצח. החצ'קון המתמטי נראה מרחוק כמו 1- אבל זה רק כי היא אכלה באמת הרבה ג'חנונים.

המטריצה המשוחלפת עריכה

כחלק ממסגרת המשחק המפנק זרוק-מלא-אותיות-נחבר-אותן-ביחד-ונראה-מה-יצא המציאו בני גורן ומעריציו פועל חדש: לשחלף. כשמשחלפים מטריצות מקבלים... תתפלאו... מטריצות! אבל המטריצה החדשה היא משוחלפת מהשורש ש.ח.ל.פ שהוא שורש מגניב יותר מהשורש של המטריצה המקורית, השורש הלא-מגניב-בכלל מ.ט.ר.צ. למטריצה המשוחלפת יש חצ'קון יותר קטן כי היא אכלה חומוס אחלה עם שמן קנולה, והיא נראית כך: $ A^t $

מטריצה סימטרית עריכה

סוג מעוות ביותר של מטריצות הן מטריצות שאחרי שחלוף מקבלים אותה מטריצה. המטריצות האלה נקראות סימטריות, כי הן מזכירות צורה של קקי.

מטריצה אלכסונית עריכה

מטריצה אלכסונית היא מטריצה מאוד לא מעניינת. במקור מגיעה מסין.

מטריצה משולשית עריכה

מטריצה שגם בתוך המלבן ממש רוצה להיות משולש נקראת מטריצה משולשית. זאת, על מנת שהיא תוכל לחטט באף בצורה יעילה יותר.

מטריצת האפס עריכה

הסוג הגרוע ביותר של מטריצה סיןגולרית הוא מטריצת האפס, שכל האיברים בה נראים כמו פי הטבעת.


סוף הדרך עריכה

לאחר שתלמידים עלגים חשבו שכותבים מטריצה ב-ת', השתמשו במתריצות כדי לתרץ למורה למתמטיקה למה הם לא הכינו שיעורי בית. כתוצאה מכך מטרד החינוך החליט להוציא את נושא המטריצות מחומר הלימוד לבגרות, ומעתה התכנית של בני גורן לא המשיכה להצליח - הילדים האומללים לא נפגשו עם המטריצות. הזכר היחידי לאלגברה ליניארית בלימודי התיכון הוא רק וקטורים. מדינת ישראל סבורה שהתלמידים מצטערים מאוד על כך.

אם ממש בא לכם להתאבד אתם יכולים ללמוד חשבון קווי כהשכלה גבוהה באוניברסיטה. כאמור, עשרים מטריצות אכלו בתיאבון שניים ממעריציו של בני גורן. כחלק מהוכרת התודה של האגודה למען השמדת מעריציו של בני גורן (שהשם שלה מאוד קליט, אלה-משב"ג) נאספו איבריהם של המעריצים שנאכלו והם כיום נמצאים בתוך מטריצה סיןגולרית במוזיאון המתמטיקה בסיביר.

לקריאה נוספת עריכה

ספרים יכולים להיות יעילים. מומלץ ספרי הרפתקאות, אם כי זו לא חובה. זה יכול להיות ממש מעניין. אבל זה גם יכול להיות ממש לא מעניין. אפשר גם לצפות בסרט Matrix, שמסביר בקצרה את חומר הלימוד על מטריצות (לילדים מגיל 14 ומעלה).

ראו גם עריכה

Bouncywikilogo
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על מטריצה.

אהלןטקסט ממורכז

טקסט המסומן כמחוק

טקסט ממורכז