מרי סו

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

הבת המושלמת בסיפורים מקוריים, פאנפיקים, משחקי תפקידים או חיים אמיתיים. לרוב האנשים מרי סו שהם שומרים לעצמם, אבל לחלק (בעיקר ילדות קטנות) יתנו למרי סו שלהן לרוץ באינטרנט בחופשיות.

סימנים ניכרים למרי סו כוללים עיניים שמחליפות צבעים, שיער שלוקח יותר מ3 מילים לתאר אותו, כוחות קסם מופלאים (אפילו בפאנון או משחקים שקסם לא קיים בו...), כנפיים ענקיות של מלאך\שד, חיה קטנה של יצור דמיוני (תינוק דרקון עתיק, תינוק גריפון, תינוק חד קרן, תינוק קטולו, תינוק טל מוסרי וכ'ו), והיכולת לגרום לגברים להתאהב בהן.

[עריכה] הגדרה

פאנפיקים שונים מגדירים את מרי סו בדרכים שונות. הקוראים היותר נוקשים מגדירים כל דמות נקבה מיד בתור מרי סו, אבל הרוב מתעלמים מההגדרה הזאת.

מרי סו היא, בכלליות, דמות מושלמות מדי. אי יכולת לנגן בבנג'ו זה לא חוסר שלמות, להיות יותר מדי ביישנית יכול להיות חוסר שלמות, ולהציק כל הזמן עם העבר השחור!טראומטי!אפל שלך זה סתם מעצבן, לא חוסר שלמות.

ההגדרה הכי כללית שאפשר לומר עליה היא: שהיא תמיד יפה מאוד, עד רמה שזה כבר בלתי אפשרי פיזית (חוץ מאולי כמה ניתוחים) ולרוב בכלל לא רואה שכל הבנים נופלים לרגליה. היא בכללי נוצרה בשביל המטרה להיות האהבה האמיתית של הדמות האהובה על הכותב. בסלאשפיקים או יאוי, היא נוטה לאחד את שני הדמויות האהובות על הכותב.


[עריכה] הפנים הרבות של מרי סו

בגלל שכל כך הרבה כותבים סיפורי מרי סו, הנה כמה סוגים שונים שקיימים בעולם. לנסות לרשום את כולם יהיה בלתי אפשרי, אבל הנה כמה מהקטגוריות היותר שכיחות שמרי סו יכולה להשתייך אליהן.

  • סו!עוזרת

הסו הזאת היא החברה של כולם, ומצילת היום באופן טבעי. היא מחלימה את הרגל השבורה של הגיבור עם היכולות הרפואיות המדהימות שלה, מורידה את החתול הלכוד מהעץ בעזרת קול השירה המרגיע שלה, מצילה את הכבשים המסכנות משחיתה, ונותנת לבנות האחרות כתף תומכת לבכות עליה - לפני, כמובן, שהיא בסופו של דבר גונבת להן את החבר שלהן עם האישיות המנצנצת שלה והטבע המרגיע שלה. אבל זאת לא אשמתה שכולם אוהבים אותה! היא פשוט כתובה ככה. חברתנו סו!עוזרת היא בדרך כלל ההפך הגמור מסו!כועסת או סו!מרושעת. בדרך כלל הכותב יזרוק גם אחת מאלה בשביל שיהיה לה אויבים שאיתם היא או תראה בהרבה יותר טוב מהם בסוף או תשנה אותם לטובה עם הכוחות המקסימים שלה.

  • סו!כועסת

הסו הזאת בדרך כלל נוטה להיות מרדנית, בעלת עבר אנגסטי, וידועה בזה שהיא לבושה ביותר שחור ממה שניתן להיות נהוג בכל דרך אפשרית, אבל במיוחד סו!גותית או סו!פאנק-רוק. לרוב הן סו!לוחמת, ומסוגלות להרוג כל דבר בדרכן בשביל להשיג נקמה, או רק בגלל שהן יכולות. (דוגמא טובה היא הכלה בסרט קיל ביל). רק 'אהבתן האמיתית' יכולה להרגיע את הכעס והאנגסט שלהן, למרות שהטיפוס שלהן הוא של קשה להשגה (ראה טסונדארה).

  • סו!מדוכאת

סו!מדוכאת מלאה באנגסט. בעיקרון, האנגסט הזה נובע מאיזשהי טרגדיה שקרתה לה בעבר (בדרך כלל בגלל הורים מתים או איזה בולשיט אחר שלאף אחד לא באמת אכפת ממנו) ומפתחת יחסים שמבוססים על בכי על כמה שקשה להיות יתומה. היא גם מחבבת אונס טריוויאלי או נסיונות התאבדות שונים כדרך של סימפטיה. סו!מדוכאת לרוב תמצא איזשהו כוח גדול ברגע שהיא תאמין בעצמה.

  • סו!מרושעת

סו!מרושעת היא הסוג שמעורב באיזשהי דרך עם הרשעים הקיימים כבר בפאנדום, אם זה בתור קרוב משפחה, חבר\חברה, או באיזהו יחסים כלשהם, אך הן גם יכולות להופיע בעצמן בתור תחליף של הנבל הקאנון. הסו הזאת יכולה להתגלות על ידי הסטריאוטיפים של התנהגות של נבלים כמו סדיזם, צחוק מרושע, וניסיון להרוג את הדמויות. עוד אלמנט שכיח אצל סו!מרושעת היא שיש לה עבר מסתורי או שהתעללו בה בעבר, אבל זה בדרך כלל ניכר אצל רוב המרי סואיות.

  • סו!קאנון

סו!קאנון היא השטחה של הדמויות הקיימות כבר בפאנדום עד לנקודה שהם כבר מתאימים עצמם לפי רצונו של כותב הפאנפיק. הדמות עלולה לקבל כוחות חדשים, מראה חדש (כולל שינוי ההוט טופיק פאנק), הופכים לחברים טובים שהכותב אוהב, להשיג את התפקיד של או להפוך לאויבים של הדמויות האחרות שהכותב שונא, או סתם להתנהג לגמרי לא בדמות בדרך שתגרום לכאלה שיודעים מספיק טוב על הדמות לצרוח באימה. הסו!קאנון יכולה להיות הכנסה של הכותב עצמו לסיפור או שילוב של הדמות עם הסו המקורית של הכותב.

  • אנטי!סו

הכי שכיחה מכולם. אנטי!סו אמורות להיות ההפך הגמור ממרי סו, מה שאומר שכל הדמויות בדרך כלל שונאות אותם, הן לא יוצאות עם אף אחד, לא כל כך במרכז הסיפור (נדיר), הן לרוב חלשות ומכוערות, ואין להן שום רצון להילחם נגד הרשעים, להציל את העולם, או לשכב עם כל דמות. בדרך כלל אנטי!סו נוצרות בשביל לעצבן את שאר היוצרים של כל שאר המרי סו, או שהם כותבי מרי סו שהבינו שלחזור על אותה דמות כל הזמן זה משעמם ומעצבן. רוב הזמן, לעומת זאת, אנטי!סו משעממות ומעצבנות כמו שאר המרי סו.

[עריכה] קישורים חיצוניים

האם הדמות שלך היא מרי סו?

כלים אישיים