נתיבה בן יהודה

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

נתיבה בן יהודה (נולדה באופן סמלי כיאה לפרצוף תשעה באב שיש לה לדבריה, בתשעה באב 1928 בתל אביב) היא מחברת סיטונאית ספרים ולוחמת בלתי נלאית למען הלשון העברית הלא תקנית. נתיבה היא בתו השלישית (למרבה הצער של ד"ר ברוך בן יהודה שרצה סוף סוף בן זכר נורמאלי), שהיה מנהלה הנוקשה של גימנסיה הרצליה. את ילדותה העבירה בתל אביב תחת ידו המחנכת של אביה, שנודע כחמור סבר וקפדן.

[עריכה] ביוגרפיה

יחחג

בן יהודה למדה בגימנסיה הרצליה, באותו מחזור בין היתר עם גיל אלדמע. למדה באוניברסיטה העברית לשון עברית ופילוסופיה, וכן למדה אמנות ב"בצלאל". היא התנדבה לפלמ"ח לחטיבת יפתח, כקצינת חבלה ולוחמת מן השורה, ואף שימשה כמפעילה של הדווידקה היחידה שהייתה בצפת. כבר אז הפכה לדמות בולטת וקיבלה את התואר "השדה הבלונדינית". עם קום המדינה שימשה במחלקת הדוברות של משרד העבודה בניהולו של זלמן אחד עם המון חן(זלמן חן).

נתיבה כתבה מספר עצום של ספרים העוסקים בתולדות הזמר העברי, תחום שהתמכרה אליו. היא כתבה יחד עם דן בן אמוץ את הספר "מילון עולמי לעברית מדוברת" - מילון של הסלנג העברי.יש האומרים שהוא צירף אותה רק בגלל שמה כדי שבן יהודה השם יהיה חותמת הולמת לספר.

נתיבה בן יהודה ידועה כלוחמת נגד הלשון העברית התקנית כבר אמרנו, והיא מנסה להחדיר את לשון הסלנג לשפה העברית בצורה בוטה ולא נאותה. מלחמתה בזכות הסלנג מוסברת בין היתר כהתנגדות להשפעת אביה הקפדן, שהתעקש על שימוש בעברית תקנית. כך מוסברת גם מרדנותה נגד מוסכמות החברה הבאה לידי ביטוי בהתנהגותה ובהתבטאויותיה. גם גידול להקת חתולים בביתה בירושלים, מקורו במחאה על כך שבבית הוריה הקפידו על נקיון מוגזם, ולא איפשרו לה להכניס חיות הביתה.

בסביבות גיל 60 התגלה לדבריה גידול בראשה, אך למרות האיבחון כי הגידול מסכן חיים, בחרה בן יהודה שלא לעבור ניתוח והחליטה כי לעזאזל הבריאות העיקר החיים והיא חצתה ככה את השבעים ומתקרבת בנתיבה לשמונים.


בבגרותה הייתה לה עדנה כאשר קיבלה בגיל 70 תוכנית רדיו אישית לילית בשם "נתיבה מדברת ומקשיבה" (ו בשווא ולא בשורוק להדגשת האנטי-תקניות), שבה היא מעלה מאזינים לשידור (בתנאי שידברו רק על דברים טובים) ומשלבת בתוכנית שירים שחוברו מתחילת הציונות ועד קום המדינה.היא חוזרת כמו מנטרה על שתי עובדות שחס ושלום לא יברחו מתודעת הציבור:היא אינה בתו של אליעזר בן יהודה אלא ברוך מחידוני התנ"ך,ומזכירה למאזינים שהיא נורא יפהפייה כדי שחס ושלום לא ישכחו עובדה זו לרגע.(ראה תצלום להמחשה).

כלים אישיים