עגלה ממונעת

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"הָגֵא, הָגַא-לָע מֵה, מֵה-מוּ. נָעַט."
~ טאופיק חרירי על העגלה הממונעת
PictureFileName.jpg

העגלה הממונעת

[עריכה] ההמצאה

השנה 1830, 13 שנים לאחר הולדתו של טאופיק חרירי, ממציא העגלה הממונעת, קרתה תאונה נוראה. טאופיק (teofik), שהיה אז בן 17 נפגע ברגלו הימנית
Teofikhariri.jpg

טאופיק חרירי בתמונה נדירה.

מעגלת משקאות קלים שעברה ברכבת בזמן שנסע לבקר את דודתה שגרה בגליל העליון. טאופיק איבד את רגלו ואת גאוותו כאשר הקרון כולו המה קריאות גנאי וצחוק. רגלו נטקעה מעט מעל הברך ודמו החל להישפך בקרון, אישה אחת קראה "רופא, רופא!" אך לא הובנה מבעד לשאון הנוסעים המיללים בצחוק, והדיילת שהסיעה את עגלת המשקאות הקרים מיד הגישה לה כוס קפה וביקשה 8 שקלים בתמורה. דיילת זו, היא שתיזכר לעד כזו אשר הביאה בסופו של דבר להמצאת ההעגלה הממונעת שכיום נפוצה מאד, וניתן למצוא אותה בכל בית אב בישראל.

טאופיק חרירי נפטר מאיבוד דם ומחבלות קשות בכל גופו (יש הגורסים כי הוא אינו מת, ורק זייף את איבוד הדם ואת המפרקת השבורה), אך מילותיו האחרונות ישארו לנצח חקוקות בלבבות כולנו. "הָגֵא, הָגַא-לָע מֵה, מֵה-מוּ. נָעַט."

[עריכה] התעלומה סביב טאופיק חרירי

חודש לאחר מותו הטראגי של טאופיק חרירי, או לפני הגירסא השניה, לאחר היעלמותו המסתורית של טאופיק חרירי, חברה חדשה קמה אשר נקראה "תחלׂם", והחלה לשווק עגלות ממונעות פחם, לאחר מכן מונעות גז בוטני, ולבסוף מונעות משחת שיניים אלמקס. חברת תחלׂם הייתה ידועה בסודיות הרבה שעטפה את יצור העגלות, ועד היום לא ברור לגמרי מנין הן מגיעות, אם בכלל. שמה של חברת העגלות הממונעות הכה גלים בעיתונות הארץ-ישראלית. "תחלׂם?" שאלו כותרות העיתונים, הרי אלו הן ראשי התיבות של "טאופיק חרירי לא מת"! אך לאחר שבועות מספר זנחו גם העיתונים את הנושא בתואנה כי טאופיק רושמים בט', ולא בת', ולכן אין כל סיכוי שהדבר נכון, מה גם שלא נמצאה כל דרך להוכיח זאת. מועדון "טאופיק חרירי עודנו בחיים" קם בשנת 1852 ושלח משלחות להרים לחפש את טאופיק חרירי, ולאחר שנתיים אף הרחיב את פעילותו אל מחוץ לארץ. בשנת 1854 הוקמה אגודת "טאופיק חרירי מת", ויצאה במנהג שלפיו תולים בלון כחול יום אחד בשנה, מסורת שנשמרה עד היום.

[עריכה] העגלה הממונעת הראשונה

העגלה הממונעת הראשונה שהוצעה לשוק הרחב הייתה מורכבת משתי עגלות סופר של קו-אופ, כאשר בינהן מחוברות אופניים. עגלה זה הייתה נוחה לנשיאת קניות כאלה הרוכב היה מדווש במרכז ואילו הקניות היו מונחות בצידיו, או להברחת אתיופים.
Rondo.jpg

נגנב ממפעל תחלם. סרטוט של העגלה הממונעת הראשונה.

בעגלה זו השתמשו משפחות רבות שהעסיקו עובדים זרים ללא רשיון. למרות שהתרשים המצורף הוברח מהמפעל ע"י עובד שנהרג באופן מסתורי חודש לאחר מכן, אף אחד לא הצליח לשחזר את הבניה של עגלה ממונעת זו, ורוב הנסיונות נגמרו באסון. באותה תקופה פיצוצים רבים החרידו את המדינה כאשר אנשים רבים הרכיבו עגלות פיראטיות בביתם, ואלו התפוצצו כתוצאה משימוש לא נכון בחומרים העדינים.

[עריכה] העגלה הממונעת השניה

עגלה ממונעת זו שיוצרה לשימוש תעשייתי בתחילה תפסה תאוצה דווקא במגזר הביתי שהעדיף אותה על הדגם הקודם בגלל הנוחיות שבשימות, בגלל ההנעה המתקדמת ובגלל העיצוב החדשני. למרות שעגלה זו הייתה קטנה בהרבה
Agala111.jpg

העגלה הממונעת השניה.

מקודמתה, היא שירתה נאמנה משפחות רבות שקנו אחת כזו לכל אחד מיושבי הבית וערכו משחקי התנגשות בשבתות. גם דגם זה גרם למספר לא מבוטל של מיתות עקב שימוש לוקה ושגוי. אנשים רבים ניסו לחבר לעגלה זו כנפיים לאחר ששמועה נפוצה באינטרנט כי עגלה זו תוכננה להיות מטוס בתחילה, אך כאשר ניסו להטיס אותה מצוק, התבררה טעותם, והם צנחו עם עגלתם מטה. "וואי! לא תאמינו מה גיליתי! חיברתי לעגלה כנפיים והיא טסה בדיוק כמו מטוס!" כתב מישהו שהזדהה כteofik, יוצר העגלה הממונעת ב"פורום תעופה" מסויים, אדם זה נמצא במצוד עד היום הזה כחשוד בגרימת מותם של לא פחות משישה מליון אנשים בתקופת מלחמת העולם השניה לאחר שאלו קיבלו את עצתו וקפצו מצוק (עד היום נשמעת צפירה בת דקה כל שנה לזכר אותם שישה מליון).

[עריכה] דמותו של טאופיק חרירי

טאופיק חרירי נודע בכישוריו הרבים כיוצר, כמחזאי, כמאלף ממוטות מצליח, אך יותר מכל נודע בשל המצאתו, העגלה הממונעת. לאחר מותו הטראגי הוא
Teofikhariri.jpg

טאופיק חרירי. יכל להיות דוגמן.

המשיך להוציא מחזות ושירים, ואף ספרים רבים כאשר הוא מזדהה בשם "ג'י קי רולינג". הונו נאמד בכ120 מליון רופיות, אך שקל אינו נכנס לחשבונו מכיון שהוא מת באופן רשמי ועקב כך נכדיו זוכים להכנסה קבועה בזכות עבודתו המתמשכת. את פניו של טאופיק חרירי לא הרבה מכירים מכיון שתמיד הלך עם קפוצ'ון, אך מורשתו האדירה והמצאתו המוצלחת והשימושים ימשיכו ללוות אותנו עוד שנים רבות.
כלים אישיים