FANDOM


קובץ:Mugniyah.png
Ahmad הערה: מוסלמי

הערך עימאד מוע'ניה הינו ערך מוסלמי! נא לוודא:

כמו כן, מומלץ להתפלל 5 פעמים אחרי יום מתום קריאתו.
בנוסף, הרבנות הראשית קובעת כי ערך זה הינו של בני דודנו.


עימאד מוע'ניה
שנות חייו 7 בדצמבר 1962 - 12 בפברואר 2008
מקום לידה Lebanesean flag הרי השופשופ, לבנון
שותפים מפורסמים מחמוד אחמדינג'אד, אחמד וחידי, שנאוצראללה
"הלו ג'מעה, בואו נעשה את העולם, מקום מפוצץ שכיף לחיות בו. אינשאללה"
~ בכנס השלום הבינלאומי החמישי בטהרן
"אני מרגיש מפוזר לגמרי היום"
~ רגע לאחר הפיצוץ


ד"ר עימאד פאיז מוע'ניה (عماد فايز مغنية) 7 בדצמבר 1962 - 12 בפברואר 2008), חוקר לבנוני בעל שם עולמי בתחום הביולוגיה המולקולרית, שהצליח להמציא נוגדן לאבעבועות שחורות, וזכה בפרס נובל על מפעלו. בנוסף היה ידוע כפצפיסט דגול ושוחר טבע ואקולוגיה, והיה חבר כבוד באיגוד הבינלאומי של גרינפיס ויושב ראש ארגון השלום המזרח תיכוני "סאלם סאלם" בשנים 1998-2002.

קורות חייועריכה

עימאד היה השביעי במשפחה של שנים עשר נפשות. אימו אמינה הייתה יושבת ראש כריזמטית של ארגון ויצו צידון ופעילת זכויות אדם לבנונית ידועה, שהשכילה לשלב בין קרירה לגידול ילדים באופן מופתי, ממנה ספג עימאד את אהבתו וחמלתו הרבה למין האנושי. אביו איברהים היה מנהל בית הספר המקיף של העיר, שבעת שהיה פנאי בידו היה אוהב להכין חומוס מתובל בזעתר וג'חנון בסגנון ביירותי. ממנו רכש עימאד הצעיר את אהבתו לאוכל הלבנוני, ובמיוחד לסלט מטבוחה חריף, אותו היה נוהג לבקש כאשר ביקר במסעדות באירופה.

כבר בעת ילדותו בעיירה הלבנונית הקטנה טיר-דבא (בתרגום "טיר השמנה") שליד צור, בזמן שחבריו היו בתנועת הנוער של אמל, ולמדו לייצר פצצות תופת, שקד על לימודיו, והיו שטענו שראוהו הולך בדרך ומשנן ספרי ביולוגיה בהוצאת האוניברסיטה הפתוחה, אף שהיו בעברית, אותה למד מיהודי צידוני מבוגר, שעימאד בילדותו היה נער שליחויות בחנותו. יש המספרים כי בגיל 13 היה יכול לסיים תואר ראשון, אבל לא היה לו כסף לשלם לאוניברסיטה הפתוחה עבור הקורסים, ומאז נדר נדר לאסוף כסף לסטודנטים עניים. בהיותו בן 9 מת אחיו הצעיר פואד משחפת, בגלל שלהוריו לא היה כסף לקנות תרופה יקרה. שנה מאוחר יותר מת אחיו ג'יהאד במגפת כולירה. על קברם של אחיו נדר נדר להקדיש את חייו למדע, ולמצוא מרפא לתחלואי המין האנושי.

בגיל 18 עבר ללמוד באוניברסיטה הלאומית של ביירות, שם עשה גם תואר שני ושלישי. את פוסט הדוקטורט שלו עשה באוניברסיטת הרווארד בארה"ב, שם רקם קשרים עם מי שהיו לימים בכירי הממשל האמריקני. בזמן התיזה שלו התמכר להרואין לאחר שעשה בגופו ניסוי שכשל, בכדי לשחרר מכורים מהתלות שלהם בסמים, ומאז אימו הייתה מזריקה לו זריקה אחת ליום. יש הטוענים כי היה רופאו של יאסר ערפאת זמן מה, וכי הוא שהשתיל בגופו נגיף של איידס, בגלל ששנא את הפלשתינים שהרסו את מולדתו, אך נראה שלשמועה זו אין רגליים, מכיוון שקשה להעלות על הדעת שאדם קוסמופוליט ופציפיסט כמוע'נייה יפגע, אף באנשים שביקשו את רעתו.

טרורעריכה

לאחר שהמציא את הנוגדן לאבעבועות שחורות וקיבל פרס נובל, התחיל עימאד להשתעמם ושאל את עצמו "להיות או לא להיות", והסתובב מבואס ברחובות ביירות. יום אחד נתקל במקרה בלשכת התעסוקה המקומית, שם הוצע לו לעשות הסבה מקצועית, ולעבור קורס בפיסיקה של תהליכים אקסותרמיים מהירים. חודש לאחר סיום הקורס הוא הצליח להמציא את ה-C-4, אחד מחומרי הנפץ היעילים ביותר, וחיפש אתר לבצע בו ניסויים מעשיים. חברו אחמד וחידי הציע לו לבדוק את החומר על אמריקנים.

ב-18 באפריל 1983 הטעין עימאד מוע'ניה את המשאית הקטנה והישנה שלו בדגימות מהחומר שייצר ושלח את עוזרו לבצע ניסוי שטח בביירות במקום שנמצאים בו חיילים אמריקנים. אך בשל באג ב-GPS של העוזר הוא הגיע לשגרירות ארצות הברית. והמשאית מלאה בחומר נפץ והגז הרעיל נתקעה בה. תגובת מורנייה: "למה הבניין שלכם נתקע בדרך המכונית שלי? זה היה אמור לפגוע במרכז הנחתים שלכם!" ובאמת, לאחר כמה זמן ב-23 באוקטובר 1983, לאחר שטכנאי לבנוני שיחזר מחדש את המאית המפורקת, עימאד מוע'ניה, רצה לוודא את תוצאות הניסוי, וביצע את הפיגוע במרכז הנחתים. והפיגוע לקח אתו 241 הרוגים.

לאחר הפיגוע מרכז הנחתים עימאד מוע'ניה הכין בניין טרור לאימוני מחבלים, אבל לאחר יומיים נסגר מכיוון שהטקטיקה הייתה שהמחבל מפוצץ את עצמו בשביל הכיף, לאחר מכן הוא הכין בנין שבו סדאם חוסיין והוא נפגשים, אבל גם הוא נסגר מכיוון שסדאם חוסיין רצה שתמונות שלו ושל עימאד מוע'ניה יתלו על פאות המבנה.

ולאחר עשרות פיגועים, ושניים מהם כ"המשך לשואה!" נהרג עימאד מוע'ניה בטקס לחקר סרטן המעי הגס, ראש ממשלת ישראל הגיב על כך שהמוסד לא תפס את מוע'ניה, בנאום ארוך ומשעמם שלקח שבעים יום, ולאחר שכולם נרדמו הוא אמר: "סיימנו!", כולם התעוררו והוא אמר את המשפט שרצה להגיד: "הזקן שלו היה גדול כל כך, שלא היה אפשרי לאתר אותו!", לאחר שהעיתונאים שאלו את אנשי הממשלות "מה היה הכי לא יאומן בטקס?" התגובה היחידה הייתה "שהוא הצליח לרשום את הנאום ביומיים!", להלוויה לא הלך נסראללה כי הגישו בה מיונז, והוא פחד שזה יהיה מקולקל, ולבסוף התברר שהוא באמת היה מקולקל.

אישיותועריכה

על אף שנחשב למרצה מבוקש ברחבי העולם, ובמיוחד בארה"ב ובישראל, העדיף מוע'ניה, להסתגר במעבדתו ולעשות בה לילות כימים, ורק לעיתים נדירות ביותר, היה יוצא מתחומי לבנון להרצאות בתחומי התמחותו. חבריו הקרובים סיפרו כי מוע'ניה היה אדם צנוע מאוד שמעולם לא נתן ראיון לכלי תקשורת, ושלא אהב להצטלם, ואף בטקס של פרס נובל שלח את אחותו עביר לקבל את הפרס במקומו, ולכן תמונותיו נדירות מאוד. רק לאחר מותו פירסם מכון המחקר המדעי על שם חליל אל וואזיר שבו עבד תמונה עדכנית שלו.

אחת מאימרותיו הידועות של ד"ר מוע'ניה הייתה, "הלו ג'מעה, בואו נעשה את העולם, מקום שכיף לחיות בו. אינשאללה". אימרה אחרת שלו היא האימרה, "העולם גדול, הכדור עגול, ויש בו מקום לכולנו יחד. למה נילחם איש ברעהו?". מעטים יודעים כי את האימרה "עשו אהבה ולא מלחמה" שהפכה להיות הססמה של ילדי הפרחים בשנות הששים טבע הדוקטור כשהיה בן חמש, כאשר היה בעצרת לכבודה של האם תרזה, ביחד עם הסבתא שלו.

מותועריכה

בשנת 2008 בעת שהיה בכנס עולמי לחקר סרטן המעי הגס בסוריה, קיבל הרעלת סלמונלה, לאחר שאכל קופסת מיונז שהורכבה מביצים ישנות שהוזרק לתוכם חיידק ההליקובקטר פילורי, ושילשל את עצמו למוות. גורמי ביון שונים טוענים כי השרות החשאי של איראן התנקש בחייו, לאחר שמוע'ניה העליב בפומבי את סייד עלי חוסייני ח'מנאי, וקרא לו "איש דמים ודת חנוט ומושחת, גנב, רודף בצע ורע מעללים". גורמי יודעי דבר דיווחו כי ההתנקשות התרחשה לאחר שהתברר כי עימאד ביקש להמיר את דתו לדת הבהאית ולעבור להתגורר בעכו.

עמיתיו לקבלת פרס נובל קיבלו בתדהמה את מותו. פרופ' ישראל אומן שאף טס לביירות והספידו בהלוויתו אמר בצער לרשת אל ג'זירה, כי תמיד האמין ביכולותיו המופלאות של ד"ר מוע'ניה, ובמסירותו והקרבתו למען המדע, ואף היה משוכנע כי עימאד יהיה הראשון למצוא את הנוסחה לפתרון בעיית מחלת הסרטן. עוד אמר כי מוע'ניה תמיד האמין כי המדע יוכל לגשר על תקוות פוליטיות שונות, ותמיד קיווה כי השלום יעבור דרך המעבדות של האקדמיות.

השגריר האמריקני אף הוא ביכה את מותו, ואמר כי אחת מהתקוות הגדולות של המדע נגוזה מהעולם בטרם עת. עוד פורסם כי הסנט של האוניברסיטה העברית שוקל לתת לאלמנתו תואר לשם כבוד. בתגובה אחותו עביר מוע'ניה, אסטרופיסיקאית ידועה ורווקה מבוקשת כשלעצמה שעוסקת בחורים שחורים ומה שביניהם, אמרה כי כבוד גדול נפל בחלקם, וכי המשפחה כולה תשמח לבוא לירושלים, במיוחד לחגיגות ה-60 של מדינת ישראל, שיחולו ביום השנה למותו.