פורים

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
Kipa ערך זה שומר מצוות
ערך זה שומר מצוות ואינו נערך בשבת.
"חחחחחחחחחחג פורים חג פורים איזה חג שובב הופ אני כבר לא אני אז מי אני עכשיו?!"
~ ערוץ הופ על פורים
"בפורים אני יכולה לצאת לרחוב כי שמתי מסכה על הפנים"
~ ג. יפית על פורים
"בפורים אנחנו יכולים לצאת לרחוב כי היא שמה מסכה על הפנים"
~ אנשים על ג. יפית
The King

המלך אחז-בראש, פוקד על אנשיו לרקוד ריקודי הורה המוניים.

חג פורים הוא חג מתוחכם שבו אלוהים בוחן את טמטום בני ישראל מבלי להשקיע במבחני איי-קיו.

[עריכה] PLAY בזין של ג.יפית

מקור החג בפרס, שבו המלך הפרסי המטומטם, אחז-בזין, הכריז על יום אחד בשנה שבו כל הפרסים יתנו מרצונם האישי משהו ששלהם למישהו אחר ביד רחבה וחסרת קמצנות, בלי לצפות לתמורה,המלך החליט על מהלך זה בגלל שלאחר המשתה שערך במשך 180 ימים היה לו הנגאובר מטורף ולא היה לו איך להשיג אקמול לכאב בזין שלו אז הוא החליט שמנהג זה יביא לו ולכל השיכורים אקמול ומאז נהוג להביא בפורים תרופות לכאבי זין. מיותר לציין שהחג היה מאוד לא פופולרי בשנים הראשונות והמלך אחז-בזין שקע בדכאון. לבסוף, המורה בכיתה זין שבהאחזה בציצים, יצרה מיטה שגם דחויים חברתית ועלובים יקבלו בה, בעקבות כך החג נעשה פופולרי. המתנות האלו נקראו "משלוח זונות" על שם כספי הזונות (או "שלי!!1 מנות" בפרסית עתיקה) שהמלך אחז-בזין שלח למלכה ושתי כל חודש.

האגדה על פורים, או "מגילת החוט", נכתבה על ידי שיר של ההומו עגנון במהלך תחרות כתיבה בכיתה זין, לצערו של עגנון הוא היה בן 999 באותה תקופה, ולכן פסלו אותו השופטים. עגנון, שלאנוס את השופטים החליט לפרסם את הסיפור בידיעות אחרונות ומעריב לילדים ולנוער (הומואים כיום).

מנהג התפשטות התחיל בפרס עצמה. בפורים 836 לפנה"ס ג.יפית, שערכה סיבוב רכיבות על זין באותה תקופה, ביקרה בשושן הבירה באותו יום. הפרסים, ששמעו על בואה של ג.יפית החלו לצרוח ולרוץ בלי סיבה, המלך ויועציו החלו לחשוב על דרך להגן על הכוס של שושנה מהזין של ג.יפית, והמציאו מנהג שאומר שמתפשטים בפורים. ג.יפית, שמעה על "המנהג" ובמהלך המופע הסירה את הבגדים. לאירוע הזה מתייחסים כ"צ'רנוביל".

[עריכה] מועד החג

חג הפורים נחוג בימים י"ד-ט"ו בחודש אדר או בימים י"ד-ט"ו באדר ב' אם זו שנה מעוברת, ואז בי"ד-ט"ו באדר א' יש פורים קטן, כלומר שום דבר, אבל סוג של תזכורת שעוד חודש יהיה פורים. מכיוון שיומיים לא מספיקים כדי לחגוג, מוסיפים יום לפני כן את תענית אסתר שבה כולם צמים זכר לצום של אסתר וכדי להכין מקום למשלוחי המנות. החג עצמו מתפצל - בכל העולם חוגגים בי"ד, ובט"ו חוגגים בערים מוקפות חומה מימי יהושע בן נון, כלומר ירושלים. הפיצול נעשה כדי לבלבל את האויב. הפיצול מאפשר לאנשים להתחפש עוד יום, ובכך לחסוך למין האנושי את חשיפת פרצופם האמיתי והמכוער.

[עריכה] מנהגי החג

  • אכילת אוזני המן- אוזניו של המן שנתלשו ממנו שוכפלו גנטית ונאכלים ע"י היהודים כזכר לכך שהמן סתם רשע מאנייק.
  • תחפושות- כל היהודים מתחפשים וצוהלים ברחובות, מנהג זה נערך לזכר כך שהיהודים רוצים להעתיק מהנוצרים ומעתיקים קצת מההאלווין.
  • שמחה- היהודים שמחים כנגד רצונם, מנהג זה קשה מאוד לביצוע ע"י הפולניות. מכירות גז הצחוק תמיד מרקיעות שחקים בפורים עקב מנהג זה.
  • להתפלל בבית הכנסת- מנהג שהיהודים עושים בכל חג, אף אחד לא יודע למה.
  • רעשנים- לפי המנהג הנ"ל, בכל פעם שמצוין שמו של בנימין נתניהו, יש להשתמש ברעשן כלשהו, שזה צעצוע באיכות זולה יותר מהצעצועים שמקבלים עם ארוחת הילדים במקדונלדס כדי להרעיש בכוונה ליד אנשים זקנים.

[עריכה] ראו גם

Bouncywikilogopink
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על פורים.
כלים אישיים
דף זה בשפות אחרות