פנטגרם

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

פנטגרם או בשמו הידוע יותר לציבור הרחב כיום בישראל פרנטרגרם, הינו כוכב מחומש. הצורה הגיאומטרית הזו מיוחדת בעיקר בשל היותה צורה בעלת 5 קודקודים. אומנם, כשסופרים אין 'באמת' חמישה קודקודים, אבל כך נהוג להגיד.

Pentagram

פנטגרם קשוח

[עריכה] גילוי הפנטגרם והפצתו

הפנטגרם נוצר לראשונה בשלהי המאה ה-16, על ידי כוכב מחזות שהוצגו על בימות הערים הגדולות היוון. האגדה מספרת שסר יכיביץ' השני היה בעיצומה של הצגה שמספרת על חייו המופלאים, כאשר קרתה תאונה וחולצתו נקרעה. היות והאמצעים היו דלים, הוא נאלץ לתפור את החולצה בכוחות עצמו, ובשל חוסר הנסיון הצורה הל החוטים בסוף התפירה, הייתה כצורת כוכב מחומש.

מכאן ואילך שינן שתי גרסאות באשר להמשך גילגולי הכוכב המיוחד. גרסא אחת היא שיכיץ' הגאון הוא זה שהפיץ את הכוכב לאחר שגילה כמה סגולות מדהימות שלו בתחום המתמטיקה, שכן הוא היה גאון במתמטיקה ובתורת הנמלים.

גרסא יותר נפוצה באשר לגילגולי הפנטגרם לאחר גילויו בידי יכיביץ', אומרת שבאותו הצגה ממש הקהל נדהם מהצורה המיוחדת שעל דש הבגד של השחקן הראשי, והקדיש את מלוא תשמת הלב אליו. בסופר כי יכיביץ' נפגע מכך עמוקות, ובסיום ההצגה התאבדות. לאחר מותו לקח אחד האנשים בקהל את דוגמאת הכוכב המחומש מחולצתות של השחקן, והפיץ אותה ברחבי העולם.

[עריכה] ההסטוריה של הפנטגרם

לאחר גילגוליו הראשונים - בין אם היו על פי הגרסה הראשונה ובין עם על פי השנייה - החל הפנטגרם לצבור מאמינים בקרב הציבור. הם יחסו לו סגולות נפלאות ומיוחדות מאין כמוהן. אחת מהסגולות היא שאם עונדים פנטגרם על הצוואר, סקס הופכים להיות פוריים יותר. החברים בתנועת המאמינים האלו, אשר קמה בעקבות האמונה לפנטגרם והסגידה לו, נקראים פניים, והם משתייכים לכת הפָּנְטָיים. הם מזוהים לרוב על פי הפנטגרמים הרבים שמעטרים את גופם. ישנם כמה סוגי פנטגרמים.

כלים אישיים