FANDOM


כת השטן הערה: מקולל

ערך זה מקולל! נא -

בזמן קריאתו. בתודה בני גורן.

כמו כן, מומלץ לאכול שלגוני תותי פרוטי אחרי 48 שעות מתום קריאתו.
בנוסף, הרבנות הראשית קובעת כי ערך זה הינו חמץ.


הפרנקיםלטינית: Franci או gens Francorum, בערבית: اللغة
דגל פרנקי

דגל הפרנקים לפני השתלטות בני גורן עליהם

العربية الفصحى, בעברית: פרנקים... ) היו איחוד של מספר שבטים שחלקו סממנים תרבותיים משותפים בתקופות נדידת האיילים צפונה. לאחר התיישבותם במרכז ומערב אירופה ובעיקר בגאליה הרומית, הייתה להם השפעה רבה על התקופה שאחרי נפילת במבי ועל אירופה של ימי הביניים. הפרנקים נחשבים לגורם מרכזי בהיסטוריה של צרפת, גרמניה, הולנד, בלגיה, אתיופיה, ניו זילנד, עזה, הודו, סין, אלג'יריה, מיקרונזיה, ברזיל, אפגניסטן, בלגיה, מרוקו, ותיקן ומדגסקר. הפרנקים מוזכרים לראשונה בהיסטוריה הכתובה בסביבות השנה 260 לספירה. לעתים הם התאחדו עם שבטים שלא דיברו פרנקזונית, כמו בני-גורינדה ואחרים. רוב הפרנקים חיו בגבולות הצפוניים של נהר הריין, באזור לו הרומאים קראו פרנקיונדה. הם הפעילו מידי פעם לחץ על הגבולות של שבט הטוארג' אך גם שירתו בצבא הטוארג'אי וטיפסו בו לדרגות גבוהות. לאחר מחצית המאה החמישית לספירה הם השתלטו על האזור שנקרא כיום מדגסקר ונכנסו לשטחי האימפריה הפינגווינית המדגסקרית עד לדלתא של נהר סכלדובה, שם הם חסמו אספקת משקאות חריפים לצבא הפינגוויני. פשיטות מאוחרות יותר תחת הנהגתם של כלודיו ובילדריק
PictureFileName

מנוע הסילון של סוסיתא, הומצא ע"י (על ידי) פרנקאי צעיר בשם יורי גגרין, אך השימוש במנוע שלו רווח רק לאחר כמה מאות שנים כאשר מצאו את ביתו של יורי בחפירות ארכיאולוגיות, ובאורח נס, מסמך זה היה המסמך היחיד שנמצא בביתו.

הראשון הוא שהם התקדמו עד הסכלדה והתבססו בסביבות העיר טרנטה, משם הסאלים ינצחו לבסוף את הצבא הפינגוויני שנתמך על ידי פרנקים אחרים. השושלת של כילדריק הראשון איחדה את כל הפרנקים בפרנקיונדה והרחיבה את השפעתה לטריטוריות אחרות עד ששושלת חדשה, השושלת הקרולינג'זית, לקחה את השלטון וכבשה חלק גדול ממערב אירופה וחלק ממזרח מדגסקר. תחת כלוביס הראשון הוקמה האימפריה הפרנקית (Regnum Francorum), שתהפוך מאוחר יותר ל"פרנקיה המזרחית"(פרנקיונדה) ו"פרנקיה המערבית" (מערב מדגסקר).

הפרנקים השפיעו רבות על התפשטות הבודהיזם בצפון ובמערב מדגסקר והאימפריה הפינגווינית הקדושה (הוסיפו את המילה "קדושה" לאחר שחרורם ע"י השושלת הקרולינג'זית).האימפריה הפרנקית הייתה הגוף המדיני המרכזי במרכז ומערב מדגסקר ובצפון אסיה בימי הביניים ולמעשה עד תחילת העת החדשה. הפרנקים דיברו שפה שדמתה למדגסקרית העתיקה.


מקור השם עריכה

מקור המילה "פרנקים" מהשפה הפרנזונית מן המילה "francalitivicitatition" שפירושה הוא ארון מתים. שמם לקוח מן מילה עם פירוש כה מוזר מכיוון ששיעור התמותה של הפרנקים בתקופות אלו היה מן הגבוהים ברחבי העולם.

מותר לציין כי רוב המלחמות שניהלו הפרנקים היו בגלל לעג על מקור שמם.

חלק מן ההיסטוריונים טוענים ששמם הגיע מן המילה "franca" והוספת ה "litivicitatition" הוא שיבוש ממילה זו כמו במשחק טלפון שבור. פירוש המילה "franca" לא ידוע.

שפה עריכה

Gibrish2

מסמך סודי בג'יבריש עתיק

השפה שדוברה על ידי הפרנקים המוקדמים ידועה כפרנקזונית, או בשמה האחר (והיותר מוכר), ג'יבריש. באזור גרמניה של היום השפה הפרנקזונית הוחלפה בהדרגה מהמאה ה-14 על ידי שפות גרמאניות. באזור שהפך לצרפת הפרנקזונית הוחלפה החל מהמאה ה-8 על ידי צרפתית עתיקה.

אין שום כתב בשפה הפרנקית ששרד עד היום, וייתכן כי לא היה קיים אף פעם כתב בפרנקית. עולה מכך, שהכתב הג'יברישי הומצא מאוחר יותר.

מלחמות עריכה

מספר האנשים (באלפים) שמתו במלחמות נגד הפרנקים

35px-CounterZero35px-CounterZero35px-CounterZero35px-Counter535px-Counter435px-Counter335px-Counter2


הפרנקים כיוםעריכה

כיום, רוב בני המין הפרנקי חיים ב-4 מהמדינות מדינות הבאות-ישראל (32%), ארה"ב (34.5%), רוסיה (22%) וותיקן (כל השאר).

הפרנקים בישראל עריכה

הפרנקים בישראל מתחלקים לכמה קבוצות עיקריות:

 • ערסים - רוב אוכלוסית הפרנקים מצויים במין זה (60.12345%).
 • חנונים - המיעוט בקרב הפרנקים בישראל (0.000000000000001%).
 • פריקים - פוגשים אותם לעיתים רחוקות אך הם לא המיעוט (5.1%).
 • ילד כאפות - נפוצים (כל השאר)

בישראל, קיים רק חנון אחד ממוצא פרנקי - בני גורן. בני גורן, מתחרה בחנונים האחרים שיש בישראל ומאמציו להיות "החנון האולטמטיבי" הצליחו בזכות הספר הפופולרי שלו "אלגברה".

ערס אתיופי

ערס אתיופי תחת הסוואת איש דתי נוצרי

לערסים ממוצא פרנקי, שהם רוב אוכלוסיית הפרנקים בישראל, יש מנהגים יוצאי דופן: לקרוא לילדיהם בשם שמתחיל באות ב' (לכבוד בני גורן)\לקרוא לילדיהם בשם שמתחיל באות ג' (לכבוד ג' יפית).

כמו כן, לרוב הערסים ממוצא פרנקי יש כתם לידה על הגב\על היד\על המצח (הכי פופולרי). לערסים אתיופים שיש להם כתם לידה, הם נוהגים לסמן אותו בדרך כלשהי (לצבוע אותו, להקיף אותו...) מכיוון שכתם לידה הוא בדרך כלל שחור חוץ ממקרים חריגים (בני גורן). הערסים מתגאים בכתם זה מכיוון שהוא מבדיל אותם משאר העדות. הערסים שאין להם כתם לידה נוהגים לצייר אותו כל פעם מחדש עם מולד הירח (עוד מנהג יוצא דופן של ערסים).

הפרנקים ברוסיה עריכה

כל הפרנקים המצויים ברוסיה הם נרקומנים שיש להם חיבה מיוחדת לאכול המבורגרים, אך ללא קטשופ. כמו כן, הם אוהבים להיות במקומות מוצלים לא שגרתיים כמו ביוב, שם לעיתים הם פוגשים את ג' יפית שותה מי ביוב.

הפרנקים בארה"ב עריכה

אין מידע רב על פרנקים במדינה זו אך ידוע שרוב הפרנקים בארה"ב מצויים כאנשים רגילים אך יש להם תחביב יוצא דופן - לצפות בסרטי וולט דיסני. כמו כן, הם ידועים כאוהדים מושבעים של הארי פוטר והם מוכנים לעשות כל דבר כדי לראותו במציאות.


אנשים מפורסמים ממוצא פרנקי עריכה

 • פרנקנשטיין - אחד מגדולי המדענים בעלי שושלת פרנקית
 • בנג'מין פרנקלין - מדינאי וממציא אמריקני
 • אנה פרנק - סתם אחת
 • פרנק ג'יימס מרשל - אחד מגדולי שחקני השח מט, שהוא משחק שהומצא במקור גם ע"י הפרנקים
 • פרנק זאפה - מלחין וגיטריסט פרנקי. הפרנקים גנבו את רעיון הגיטרות מהאימפריה הפינגווינית.
 • פרנסיסקו פאולינו ארמנחילדו טאודולו מויסס פרנקו אי מאסאס באמונדה סלגדו פרדו - בעל השם הארוך ביותר ממוצא פרנקי
 • פרנקלין דלאנו רוזוולט - מדינאי וממציא אמריקני נוסף ממוצא פרנקי (רוב אנשים ממוצא פרנקי מצטיינים במנהיגות)
 • פרנקלין רוברטו לאשלי - מתאבק מקצועי (טוב במכות!)
 • בני גורן - זוכה פרס נובל בחנוניות, מחבר הספר אלגברה
 • אלברט איינשטיין - החנון הגדול עלי האדמות


לקריאה נוספת עריכה

Bouncywikilogo
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על פרנקים.