צ'יקעס

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

הצ'יקעס היא שפה ידועה שהמציא נביא הזעם עזאם עזאם בעוד התייעץ עם הלומד סופר בנוגע לכתבי הקודש של אמא של קובי ועקנין. השפה זכתה לפופולריות רבה בגלל שכמו הלדינו, גם היא מדוברת רק ע"י חמישה אנשים...


[עריכה] מבנה השפה

כמו עיברית אבל קצת אחר... משפט שבעברית הוא "אמרתיי לך { אייפה החלב@" הצ'יקעס אמור יותר להכניס את המשפט לפן עברי של זקנים אשכנזים. כך שהמשפט יהפוך ל "חלב אמרתיי { לך אייפה^ אז קח מה אמרתי לך חלב!"

[עריכה] קריטריונים מיוחדים

כדי להבדיל בין העברית (ממנה צמחה הצ'יקעס) לצ'יקעס, יש כמה תכונות ייחודיות לשפה זו. למשל, נהוג בצ'יקעס להדגיש את האות ע' (גם בכתיבה). מלבד זאת, נהוג לכתוב את הספרה 1 לפני האות ואחרי האות ש' (יש הטוענים כי תכונה זו נלקחה מהשפה הפקאצית שדיברו שבטי הפאקץ בזמן מלחמת הכוכבים ומנהיגם מאסטר יודה). כדי להידמות יותר ליידיש, שפת הצ'יקעס נוהגת להכפיל את האות י', למשל במקום לכתוב "עין" לכתוב "עיין". מלבד זאת, נהוג לשלב ג'יבריש שנשמע כמו יידיש באמצע משפטים. מילים כגון "1ש1וורצעט" או "1ש1לייימל בזעיית" יתקבלו בברכה.

[עריכה] מבנה משפט

בצ'יקעס יש מספר קטן של סימני פיסוק וסימני הברה:

- משתווה לנקודה בעברית. אומר סוף משפט.

{ - סימן זה אומר אמצע המשפט. שמגיע הקורא לסימן זה עליו לומר "רייגע עוד { לא סיימתיי". אך למרבה האירוניה גם זה משפט, ובגלל זה מדברי צ'יקעס לא נוהגים לסיים את משפטיהם כי אומרים "רייגע עוד { לא סיימתיי" עד סוף ימיהם.
< - סוף דבריו של המדבר. יש לומר "גפיילטע פיי1ש1" בסוף הדברים.
^ - סימן שאלה. שאלה נפוצה: "אייפה הקוגל { יודעת את^"
@ - סימן קריאה. קריאה ידועה: "אייפה הקוגל { 1ש1אלתיי אותך@"
!!! - סימן פולנות. משפט לדוגמא "אתם תלכו לכם ותהנו אני א1ש1אר { פה לבד בחו1ש1ך!!!"

[עריכה] משפטי צ'יקעס לדוגמא

  • לך לעזאזל! = 1ש1יייצר } לעזאזל לך@
  • מה קורה כאן? = קורה כאן } מיי1ש1ו^
  • אני הולך הביתה. = הבייתה אניי } הולך@ הבייתה@
  • אני לומד צ'יקעס = צ'ייקעס אניי } לומד
כלים אישיים