רב איבר

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
Kipa.jpg ערך זה שומר מצוות
ערך זה שומר מצוות ואינו נערך בשבת.

הרב איבר בן קוק (ראב"ק) הוא רב יהודי מתמטיקאי מפורסם. תלמידו של הרב יוסף מכאוב ותלמידו של הרבי מיעוטו ראב"ק נולד בספרד ב1203 ומת בין השנים 1273 ל1275(גסס במשך שנתיים) ולכן זכה לחיי נצח, בלבבות של כולנו. לרב העולם הלא-יהודי רב איבר מוכר בשמו הנוצרי(לאטיני)- פולינום(איבן קוק).

[עריכה] סיפר חיים ומוות

במשפחה קטנה יהודית החיה בספרד הנוכריה, נולד ילד קטן וחמוד. הוא היה הילד השמיני במשפחה, אחרי שבע כישלונות. הוריו אהבו אותו מאוד והחליטו לקרוא לו "איבר" על שם הדבר האהוב על אימו - איבר המין של אביו. אבא קוק, היה מן הסתם טבח ולכן קרא כל יום לאיבר הקטן סיפורי מתמטיקה, שנכתבו על ידי יהודי מפורסם- בני גורן. שבעת האחים של איבר מאוד קינאו בו, מפני שרק לו אבא אנלפבית קרא סיפורים.

בגיל 13 איבר עשה קורס מזורז ברבנות, והפך לרב איבר. דבר זה איפשר לו לעזור לאבא שלו בעבודות הטבחות, וגם במתמטיקה.

בגיל 14 רב איבר התחתן עם שלוש נשים וקרא להם "X", "Y" ו"המקדם החופשי". נולדו להם משפחה שלמה של פונקציות. הבת הכי מפורסת של הרב איבר היא "עקומה" בת איבר, מיד אחרי "פרבולה" שתמיד הייתה צוחקת או בוכה.

ב1272 בגיל 69 הרב איבר חלה בשפעת העופות ולא ידע על זה במשך שנה שלמה. אחרי שנה הוא התחיל לגסוס, ומת סופית רק בגיל 72.

[עריכה] המישור המתמטי

הרב איבר עסק הרבה בחקירת פונקציות(למרות שאייזק ניוטון טען שהוא המציא את החשבון האינפנטילי הרבה שנים אחרי מותו של ראב"ק). הוא השתמש בכל משפחתו במטרה לנבא התנהגיות של פונקציות לינאריות, מעריכיות, לוגוריטמיות, טריגונומטריות, פרבלות, היפרבולות, אליפסות, מעגלים וכמובן, שידך להם משיקים. רב איבר נתן תרומה חשובה מאוד לאנושות ופיתוח המתמטיקה. כל משוואה שבה נתקלים תלמידים לפני כיתה י' קרויה על שמו, ושם משפחתו.

[עריכה] העקום הדתי

לא ממש מובן במה עסק ראב"ק חוץ מלפתור תרגילים. בבתי הכנסת בהם הוא ביקר ניתן למצוא נוסחאות מתמטיות חרוטות בכל מקום. הדברים הכי חשובים שראב"ק עשה:

  • פסיקה הלכתית בקשר לחילוק באפס
  • קביעת הכיוון של קריאת מספרים בתלמוד
  • גילוי מספרים בתורה
  • התאמת לוח שנה עיברי למטריצה תלת-מימדית
  • מציאת משיק ל"עקומה" בת איבר
Wooly.pNg ערך זה הינו קצרמר בנושא רב איבר. אתם מוזמנים לתרום לאיןציקלופדיה ולהוסיף בו בדיחות, תכנים אירוטיים ו/או מסרים קומוניסטים. במקום ליצור ערך קצרמר עדיף לכתוב את השטות הקצרה בבנק הרעיונות.
כלים אישיים