שאלתיאל פרויד (פיצול אישיות של זיגמונד)

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש

שאלתיאל פרויד הוא פיצול אישיות של סופר המדע הבדיוני הנודע זיגמונד פרויד.שאלתיאל (2009 - 1900) היה חבר כנסת מטעם המערך עם לידתו, וייצג בכבוד את מפלגתו במוסדות הציוניים של אותה תקופה פרה היסטורית. בבגרותו היה פסיכולוג מן המניין. שאלתיאל פרויד מעולם לא פגש את אביו, שאותו הכיר רק בכינוי אדיפוס.

[עריכה] ילדות ונעורים

בגן הילדים היה ידוע פרויד בכך שהוא נוטה להתעסק באיברים האינטימיים שלו ושל בנות המעמד הגבוה של וינה. הוא היה ידוע בנטייתו לטעון שהוא זה שפירש את חלום יעקב. אמו של פרוייד הייתה אישה קרה ולא מתחשבת בזולת. אביו היה סמכותי ומרוחק, הוא חווה את שניהם כ"שד טוב" ו"שד רע".

בבית הספר היסודי גידל את זקנו המפורסם וחבר לאנה או וחבורתה, כנופיית בני 7-15 שהטילו את מוראם על וינה של אותם השנים. לאחר בית הספר היסודי עזב את המערך ופינה את את מקומו לבא בתור, שמעון פרס. על כך אמר מאוחר יותר לערוץ השני: "הרגשתי שמיציתי את עצמי, ושמעון באמת רצה". בבית הספר התיכון הציץ ללא הפסק תחת חצאיותיהן של מורותיו ותירץ התנהגות זו בתסביכים מוקדמים.

[עריכה] שירות צבאי והטיול למזרח

פרויד שירת כמובן בלהקת הנח"ל. באותה תקופה התחילה חברותו האמיצה עם גידי גוב ומנשה נוי; חברות שנפסקה רק לאחר שהשניים הקימו את להקת כוורת, שלמעשה הייתה רביעיית מיתרים. פרויד הפגוע יצא לטיול במזרח אירופה כדי למצוא את עצמו. התקלות אקראית עם שאמאן אוסטרו הונגרי ומקטרת האופיום שלו הביאה אותו למחשבות מחודשות על המין של המין האנושי.

[עריכה] פירוש לחלומות

לאחר לימודיו בשלוחה של אוניברסיטת דרבי החל פרויד לפרש חלומות בתכניתו של יאיר לפיד. הוא נודע אז בשל משפט המחץ שלו: "אני לא הפרעתי לך, אתה אל תפריע לי". תוך כדי, עבד באבטחה בקניון והשלים את לימודיו. לאחר כמה שנים עבר לרדיו המקומי שם הגיש את תכניתו "פשר החלומות". לצידו הנחה את התכנית הנס הקטן שכונה גם איש העכברושים.

[עריכה] ענף הפסיכולוגיה

לאחר לימודיו חבר פרויד אל ורדה רזיאל ז'קונט ויחדיו פתחו קליניק באזור התעשייה של מעלה אפריים. ורדה הייתה נשואה אז למשורר רמי פורטיס, מה שלא הקל על חייה המתוחים ממילא עם פרויד. פרויד נהג לסיים כל סשן טיפולי בהרפייה מלאה, מה שהביא לו הצלחה עצומה בקהילה ההומו לסבית של מעלה אפריים. במצעד הגאווה של אותה שנה קיבל מקום של כבוד על בימת המצעד, סמוך ליוסי ביילין ולהומו השני.

[עריכה] השנים המאוחרות

פרויד החל לחזור על עצמו שוב ושוב, התיאוריות שלו היו לא יותר משחזורים של התיאוריות שהוציא כשהיה בשנות העשרים. הוא המשיך למכור לא רע, בעיקר בגלל שם שכבר היה לו, אבל כבר לא היה לו אותו הניצוץ. בתכניתו של גיא פינס בשנות השמונים המאוחרות, הוכתר פרויד כקאמבק הלא מוצלח של השנה. פרויד פרש אז מעולם הפסיכולוגיה והלך לעשות לביתו.

[עריכה] הקאמבק המוצלח

לאחר מותו עלה פרויד עם מופע לילדים בשם "תסביכים מוקדמים". ההורים היו מוקסמים וכן גם ילדיהם. הוא התקבל לפאנל השופטים של "כוכב נולד", היה הפנים של קמפיין לאחד הבנקים הגדולים ובכלל נראה היה שהוא על הסוס. לאחר רבע שעה הכל נגמר. מה שהביא לביטוי "רבע שעה של תהילה" שנטבע על ידי אחיו הצעיר אנדי.

כלים אישיים