שרלוק הולמס

מתוך איןציקלופדיה

קפיצה אל: ניווט, חפש
"מה בני? שבתאי צבי שלי, איך אומרים בסיסי באנגלית"
~ מכונה תרגום, בתרגום הספר לעברית
""אלמנטרי"! - ווטסון יקירי"
~ שרלוק הומלס, בתשובה לשאלה


הולמס, הסתכל על זה.
מה זה?
זוהי סוג של אנציקלופדיה.
לא, ווטסון, זוהי איןציקלופדיה.
אך כיצד אתה יודע זאת?
שים לב, ראשית, ללוגו בפינה העליונה הימנית. זהו לא כדור, זהו גפילטע פיש.
גפילטע פיש?
כן, ווטסון, גפילטע פיש. וזהו, לפי הנסיון שלי, הלוגו של איןציקלופדיה. כמו כן, שים לב לפונט אריאל. כל איןציקלופד שמכבד את עצמו משתמש בפונט אריאל.
מדהים, הולמס!
בסיסי, ווטסון ידידי. כעת הבה נעיף מבט בערך הזה.
הולמס, אתה הנושא של ערך זה!
הסקת מסקנות מצויינת, ווטסון. אוי לי... איזה כוורת מתועבת של שטויות חסרות קשר.
אנחנו חייבים לשכתב את הערך הזה, הולמס!
מה זאת אומרת "אנחנו", ווטסון? אתה הכותב המוכשר יותר. חוץ מזה, עלי לפתור את תעלומת הפקחים הנעדרים שלשמה זימנו אותנו לאתר הזה.

שרלוק הולמס היה בלש פרטי מפורסם ברחבי העולם כולו, שחי בבית מחסה להולמסים, שהוקם בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 במסגרת מיגור תופעת חסרי הבית. יכולותיו המרדימות להסקת מסקנות דדוקטיבית ואבחנה דקה הפכו אותו לראשון במעלה מבין הבלשים החוקרים בכל הזמנים. שותפו, ד"ר ג'ון ה. ווטסון, שאיתו הוא חלק דירה ברחוב בייקר 221 ב', רמת אביב, סקר את מרבית חקירותיו וכתבם בספרים תחת השם הבדוי סיר (כונן קשיח) ארתור "גשש בלש" דויל.

כרגע, הוא בפנסיה ללא תוכניות לשוב לפתור חקירות בזמן הקרוב.

עדכון: בשנת 2015 חבר לנשיא מדינת אכזיב לשעבר שמעון פרץ ולאיש עסקים יפני עלום שם, במסגרת המסע להחזרת המשילות למדינת ישראל, וההתגברות על בעיית הדיור והצדק החברתי, והקימו את העסק המשגשג הומלס פלייס הבונה מגדלים רבי קומות לצורך ארוח אנשים מהעשירון העליון שלא מצליחים למצוא בית מתאים בקיסריה (שכונה חרבה מתקופת הרומאים). ססמתם: העם צודק אבל לא חכם.

[עריכה] ביוגרפיה

מר הולמס נולד ב-1854, למשפחה שכל אבותיה היו נושאי כלים באזורי הכפר. אביו, ששמו כשמו היה אף הוא מר הולמס, לעומת זאת, תכנן עתיד אחר עבור בנו, מאשר ניקוי בלגנם של אבירים אצילים לכאורה. כבר בגיל שמונה, הוא היה ילד מרשים, בעל כשרונות ביניהם כשרון יוצא דופן בנגינת כינור. כשרון זה נחלש בזמן שאני עברתי לגור איתו, ביצועו של הקפריזה ה-24 של פאגניני הפכה לבלתי נסבלת. אחיו, מייקרופט, נכנע לקנאה ואיבד את רצונו לעשות משהו ביעילות ובצורה חכמה. ובגלל זה, הוא יצטרף מאוחר יותר למשרד הפנים הישראלי [1].

Holmesviolin.png

למעשה, עלי להניח שהולמס אחראי להדרדרות המהירה בפופולריות של מוסיקה קלאסית.

הולמס למד בקולג' סידני ססקס, היכן שבו הוא פיתח עניין בכימיה. כתוצאה מכך, הוא יפוצץ את כל הקולג' לפני שהוא הבין שהאדם שגרם לכך הוא הוא עצמו. זה היה שם, לפי הולמס, שהפרופסור למתמטיקה, הפרופסור ג'יימס מוריאטי, הפך לאויבו המושבע לאחר שהובס במשחק שח מט בשלושה תורות בלבד.

לאחר שסיים את לימודיו, הוא ביקש להשתמש בידע שרכש בכימיה לשימוש ראוי, וניסה להצטרף לסקוטלנד יארד [2]. הולמס נדחה מהצטרפות לאחר הסקת מסקנות על הקצין המפקח. מרצון לנקמה בסקוטלנד יארד, הולמס פתח סוכנות בלשות פרטית, מהראשונה מסוגה בעולם. זאת לאחר שנכשל בניסיונו להתחפש למהגר טורקי ולמכור רעל לקצין המפקח.

[עריכה] הפרצה הגדולה

הולמס נעלם מן העולם, ונחשב מת על ידי כולם לאחר מאבק בינו לבין פרופסור מוריאטי, אויבו המושבע. מעריצים התייחסו לתקופה הזו בין 1891 ל-1894 כ"הפרצה הגדולה". לעומת זאת, הסתבר שהסיפור כפי שנגלה לעיני היה מפוברק לחלוטין.

אה, הולמס, חזרת. האם פתרת את התעלומה?
זה נראה כך, ווטסון. מסתבר שקבוצה של מפעילים ומשתמשים מתקדמים אחרים קיימו טבח המוני בפקחים, בשם הסאטירה.
כמה נוראי! כיצד הבנת זאת, הולמס?
לצערי, זוהי הנקודה שבה אני מרגיש פחות ופחות נחוץ, מאחר שאת כל זה אני מצאתי בארכיוני של שיחות בין משתמשי איןציקלופדיה.
תמיד יהיה לנו את לונדון, הולמס.
אני רואה ששכתבת חלק גדול מן הערך הזה, ווטסון.
דבר מה שמזכיר לי דבר אחר, הולמס. או כן, אנא ספר לנו על הזמן שנעלמת.
אה, "הפרצה הגדולה", כפי שמעריצי קראו לה.
בדיוק.
ובכן, ווטסון, עלי לומר שהמידע השגוי שלך על הפרצה היה מדהים.
תודה לך.
אולי מעט דרמתי מדי, למרות שהלוואי ויכולתי להביט אל נגזרות של פחם וזפת. לא, מעולם לא הלכתי למקום בשם מפלי רייכנבאך, כפי שתואר ב"הבעיה הסופית", היכן שנאבקתי עם מוריאטי ונפלתי מצוק גבוה למדי. דבר מזה מעולם לא קרה על פני האדמה. למעשה, אני לא הייתי בשום מקום על פני האדמה.
נפלת לחור ארנבת, אתה אומר.
אני מבטיח לך, ווטסון, שזה היה בשום דרך לא קשור להתמכרותי לקוקאין, ושהנפילה הייתה מכוונת לחלוטין. אני אכן פתרתי את פרשת העוגיות הנעלמות, שכפי שאני רואה, ווטסון, עדיין לא תיעדת.
רק רגע, הולמס, אני מעוניין להרחיב את הטקסט בערך זה על הפרצה הגדולה.

הולמס עצמו חזר בטענתו שהיה תקוע בארץ הפלאות. לעומת זאת, אני מסוגל לאשר את האמת שתחביבו של הולמס בנוגע לקוקאין שאני ניסיתי לדכא פעמים רבות גרם לפרצה הגדולה.

הכל התחיל כשאני והולמס ישבו לנו במשרדנו ברחוב בייקר. הולמס חשב היטב על פרשה מסויימת הנוגעת לתצלום מוזהב, פרשה שאני יום אחד אתעד, כשהוא הושיט את ידו למקטרתו. לצערי, באותו יום העדר מחשבתו הובילה לכך שהושיט את ידו לבקבוק הקוקאין בטעות. ככל הנראה הוא לקח יותר מדי מן הסם, ובמהרה הולמס התמוטט על הרצפה.

לרגע, אני חשבתי שהאדם הדגול היה מת. מיהרתי לצידו, וניסיתי לאבחן את מצבו. חששתי לגרוע ביותר כשהובלתי אותו לבית חולים מריה הקדושה, והרופאים שם אישרו את חששותי: מנת היתר של הקוקאין שלקח הולמס הובילה לתרדמת שעלולה להמשך בין שנתיים לעשרים שנה. זו הייתה הפרצה הגדולה, תרדמת של שלוש שנים שנגרמה בעקבות מנת יתר של קוקאין.

מה אתה מתכוון לומר, ווטסון? שהחוויה הזו כולה הייתה רק הזיה בתרדמת של שלוש שנים שנגרמה בעקבות מנת יתר של קוקאין?!
מעולם לא אמרתי דבר כזה, הולמס.
אתה בטוח, ווטסון?
אכן.
אם כן, אחזור כעת אל בקבוק הקוקאין שלי, מאחר שזה היה פחות או יותר מקובל בשלהי התקופה הויקטוריאנית.
דאג לחזור אליו רק לתקופה קצרה, הולמס.

[עריכה] שיטות

כעת, הולמס, הבה נדבר על שיטותיך.
ראשי, ווטסון.

[עריכה] הסקת מסקנות דדוקטיביות

הולמס, יכולת ההיכר שלך של אבחנה נבונה לעיתים קרובות מזוהה עם הסקת מסקנות דדוקטיביות.
בסיסי, ווטסון ידידי.
למעשה, אם זכרוני אינו מטעני, אני עתרתי לאחרונה למשרד פטנטים להוציא פטנט בשמך על הסקת מסקנות הולמסיות®. אם זה פעל, יהיו סימני ® קטנים לאחר המילה "הסקת מסקנות הולמסיות®".'
ווטסון, מה אני אמרתי לך לגבי מיסחור העבודה שלנו?
בכל מקרה, ספר לנו על הסקת מסקנות הולמסיות®.
כן, זה היה במהלך המאה ה-19, ולמרות האיומים הקרבים על מלחמת קרים, המהפכה התעשייתית ומגפת דיזנטריה, אני שיפרתי את הטכניקה של ניתוח ראיות זמינות, אמידת אפשרויות ומבנה התבנית שממנה יעלה המקרה האפשרי ביותר.
כמובן.
Holmes.png

בעזרת הסקת מסקנות הולמסיות®, הנני מסוגל להסיק ממבטו הפונה מטה של הולמס והצורה של ידו השמאלית שהוא שולח הודעת SMS באייפון דימיוני. שגוי, ווטסון.

לדוגמה, ווטסון, אני מסוגל להסיק שאתה היית באפגניסטן רק בעזרת מראך הכללי, עברך הרפואי, מצב רוחך הצבאי, גוון עורך, ופציעת הרימון בידך השמאלית. אינני זקוק לשום הנחה בלתי מוצדקת כדי להסיק זאת.
מדהים! אך הולמס, אינך חושב שאתה משתמש יותר מדי בהסקת מסקנות הולמסיות®?
אה, ווטסון, בוודאי אתה יודע שהסיבה שאני מסיק פרטים אישיים על כל אדם שאני פוגש היא שאני סובל מתסמונת הסקת מסקנות אובססית-קומפולסיבית - מתנה, אך גם קללה.
אבל, הולמס, מה אם פושעים מודרניים ילמדו את פרשותיך ויקבעו כיצד בדיוק הם ככל הנראה יתפסו, וישתמשו בהסקת מסקנות הולמסיות® כדי לתכנן בצורה אירונית את פשעיהם?
ווטסון, תמיד יהיו... שיטות... אחרות.

הסקת מסקנות הולמסיות® זו אחת מהיכולות המזוהות עם הולמס, ושיטה ששרדה את המאה האחרונה ומיושמת במשטרה האמיתית. על ידי הערכת ראיות אפשריות בתוך תבנית מתוכננת היטב, הולמס מסוגל להסיק את התוצאה ההגיונית ביותר ללא הנחת הנחות לא מוצדקות. דוגמה אחת לכך היא זה שהולמס הסיק שאני הייתי באפגניסטן, לקראת ההתחלה של חקירה בשני, אך ורק על ידי ראיות חותכות והסקות מראיות אלו. במקרה שהסקת מסקנות הולמסיות® תכשל, להולמס יש יכולת חקירה מוגברת באמתחתו.

הנה, זה מספיק על יכולת הסקת המסקנות הדדוקטיביות שלך.

[עריכה] תחפושות

כעת, הולמס-מה? הולמס, היכן אתה?
שרלוק הולמס?! אתה יודע על שרלוק הולמס?!
מי אתה? מהיכן באת?
אני הדוקטור.
מי?
הדוקטור. אדון הזמן, גאליפריי, בן 903 שנים. מעולם לא שמעת עלי?
הולמס, התחפושות שלך בדרך כלל טובות יותר מזו.
ווטסון, אני רואה שיכולת האבחנה שלך השתפרה. מה הסגיר אותי? האם זה היה ההשמטה של צליל "ה" בתחילתה של איזו מילה? האם זה היה הקוצר המשמעותי של הצעיף?
לא, הולמס. זה הייתה העובדה שבחרת להתחפש בפסקה על תחפושות.
אתה צודק, ווטסון, עלי להיות יותר זהיר בעתיד.
אך הולמס, אתה אכן אדון התחפושות. לא ניתן לזהותך כשאתה בתחפושת.
אמת, ווטסון.
לדוגמה, כשהיית במאורת האופיום, מחופש בצורה כה משוכנעת למכור לאופיום, גם במראה ובהתנהגות.
אני זוכר. האם זה לא היה במקרה האיש מעוות-השפה?
כן, הולמס. רק רגע.

הולמס הוא אדון התחפושות. בעבר הוא היתל בי בשיטותיו, בדוגמאות כגון שערורייה בבוהמיה והאיש מעוות-השפה. לא רק שתחפושתו הפיזית משכנעת, אלא גם יכולת המשחק שלו מחמיאה לה במושלמות. לרוב תחפושות אלו הן דרך לאסוף ראיות לחקירותיו בהחבא.

אמור לי, האם זה עלה בראשך שתחפושות כאלו עלולות לגרום לך בעיות עם המשטרה?
למה אתה מתכוון, ווטסון?
הולמס, אתה הרגע חיקית את הסר דוקטור הו מטארדיס, שהוא, אני מאמין, כעת אויב של הכתר, וידוע ביכולתו לשנות את פניו. אפילו אם אתה תסגיר את זהותך האמיתית, הולמס, תהיה מפוקפק. מה במקרה זה, הולמס?
אני מניח, במקרה מסוג זה, שהאפשרות היחידה היא שאתה תשחרר אותי בערבות.
הולמס, הולמס, הולמס.
HolmesGunshot.png

הולמס, אתה צודק לחלוטין. כעת כל שאנו זקוקים לו הוא פיצוץ גדול יתר על המידה בדיוק מאחורינו. הכל בזמנו, ווטסון.

[עריכה] נשקים ואומנויות לחימה

הולמס, האם באמת היית בעבר אגרופן דגול?
אכן התאגרפתי זמן מה בסידני ססקס.
אך אתה מוכשר בהרבה באומנויות לחימה, אני מניח?
כן, אך מה התועלת בשני הדברים הללו אם לשנינו יש שוטים ואקדחים, ווטסון?
אה. הרשה לי להחליף את הפסקה על נשקים ואומנויות לחימה שכתבתי ולהחליף אותו בהערה קצרה.

למרות שהולמס יודע להשתמש באומנויות לחימה והינו אגרופן מקובל, הוא מעדיף לא להתאמץ ולהשתמש באקדחו במקום. למרות שהוא גם מחזיק בשוט - ככל הנראה בנסיון לחקות את הנרי ג'ונס האמריקאי בעל הפרסום - הוא אינו יודע כיצד להשתמש בו כראוי.

[עריכה] ידע מוקדם

הולמס, אתה אדם בעל ידע רב.
כמובן. כל ידע הוא שימושי לבלש.
מה לגבי, למשל, האמונה שכדור הארץ מסתובב סביב השמש?
זהו יוצא דופן.
גם כל ידע כגון ספרות קלאסית, שפה קלאסית, פוליטיקה-
הכל יוצאי דופן, ווטסון. דברים חסרי תועלת מבלגנים את המוח.
למעט העובדה שאתה, למעשה, השתמשת בידע בתחומים הללו בפתירת מקרים מסויימים.


ווטסון, שמת לב כמה מבולגנת הדירה שלנו?
הבה נשנה את הנושא, הולמס. הרשה לי לכתוב עוד קצת מן הערך הזה קודם, ונדון בנושאים אחרים.

עמדתו של הולמס על ידע מוקדם היא, מתברר, מנוגדת. בסיפור אחד, הוא קובע ש"דברים חסרי תועלת מבלגנים את המוח.", מה שמסביר את ידעו המצומצם בפוליטיקיה, אסטרונומיה, פילוסופיה וכו'. לעומת זאת, לא רק הוא משתמש בדברים "חסרי תועלת" אלו בהמשך, אלא הוא גם טוען ש"כל ידע הוא שימושי לבלש.". הולמס נוטה לא לרצות לדון בחוסר עקביות זו.

[עריכה] שונות

[עריכה] פרופסור מוריאטי

כעת, הולמס, נטפל במוריאטי.

אויבו הגדול ביותר של הולמס הוא פרופסור מוריאטי, הפושע הגאון של לונדון. הולמס טוען שמוריאטי, לשעבר עילוי מתמטי, בצער רב פנה לפשע, וניהל מערכת פשע ענקית שהולמס היה, בתקופת "הבעיה הסופית", על סף השמדתו.

הנפוליאון של הפשע, ווטסון. הוא היה האב טיפוס של הנבל על המודרני. הרבה יותר מדי אינטליגנטי למען טובת-
אמור לי, הולמס. האם הוא היה באמת אויב כזה?
זה טריוויאלי, ווטסון!
אז איך זה שהוא מופיע רק בשתיים מפרשותינו, הולמס, שאחת מהן הייתה מומצאת לחלוטין?!
מה?
כן, הולמס. הוא מופיע ב"הבעיה הסופית", התיעוד שהפך לפיקציה על מותך; ובעמק האימים שבו, למרות שהוא לא הופיע בצורה ישירה, הוא עדיין שיחק תפקיד מרכזי. אלו היו המקרים היחידים. הנה, אכתוב זאת כעת.

לעומת זאת, בעקבות התגלית האחרונה ש"הבעיה הסופית" היה מומצא לחלוטין, התפקיד היחיד ששיחק מוריאטי בפרשותיו של הולמס הייתה עמק האימים, היכן שבו הוא לא הופיע בעצמו. מספר אנשים גורסים כי פרופסור מוריאטי היה אך ורק בדיה מדמיונו של הולמס, או שהוא היה אדם אמיתי שהולמס ייחס בשגיה כל מקרה שהוא נכשל לפענח.

ווטסון, אתה מציע ש-
כן, הולמס, אני מציע שאתה פיתחת הפרעת פיצול אישיות בזמן שחקרת את המקרים הנ"ל!
אתה מציע שפרופסור מוריאטי מעולם לא התקיים?!
הולמס, האדם אכן נראה כתרכובת של רמנוג'אן וגאוס, המתמטיקאים, ואיזשהו פושעים גדולים שאתה אולי-
הוא היה הפרופסור למתמטיקה באוניברסיטת קמברידג', ווטסון! עילוי במתמטיקה! הוא היה האדם היחיד שהיה מסוגל להביס לא רק אותי, אלא את המידע עצמו!
הוא היה הדמיה בלבד, הולמס, בהנחה שזה לא הייתה הזיית-
ווטסון, צריכת הקוקאין שלי לא פוגעת בבריאותי בשום צורה!
Freud.jpg

כעת, מר הולמס. הסק לי על אמא שלך.

אנחנו הולכים למשרד של זיגמונד פרויד, הולמס, וזה סופי! זה רק לטובתך. אני חושש שכל העניין הזה החמיר את המצב.

[עריכה] מורשת

לפני שנעזוב, הולמס, אני חושב שעלינו לדבר על המורשת שלך.
כמובן, ווטסון. אם תגיש לי את המקלדת.

הולמס הוא פשוט הבלש הטוב ביותר בכל ההיסטוריה; אדם בעל שנינות ויכולת שכזה יזכר גם במאה ה-24 ומעבר לה. מוזיאונים וחברות כבר החלו ללא ספק פעולות להנציח את חוכמתו האינסופית. שיטותיו הדגולות של הסקת מסקנות הולמסיות®, תחפושותיו, יכולותיו עם האקדח, היקף הידע הטיטאני, ומאבקו הנצחי עם אויבו המושבע מוריאטי יהפוך לחלק אינטגרלי בהיסטוריה של אלפי השנים הבאות.

מורשת כזו תספיק, ווטסון, לא?[3]


הולמס?
כן?
אתה מבין את יהירותך המוחלטת באמירה זו?
מה, ווטסון? אתה מאמין שהמתחזים האלו בסקוטלנד יארד הם בכל צורה ברמה שלי?
הולמס, אם הם לא היו מביאים לך את המקרים הללו, אתה היית יושב בחוסר מעש-
-ובמקום אני היית מגלה, מבודד וקובע את כל התכונות הכימיות של הגזים האציליים, והייתי הופך לחבר מכובד בחברה המלכותית.
הולמס, אתה יודע מה מפחיד אותי בכך?
שאני תמיד צודק?
אכן.[4]

[עריכה] בתרבות הפופולרית

הולמס, אם תועיל בטובך להשיב לי את המקלדת, אני כעת אכתוב על ההתייחסויות אליך בתרבות הפופולרית.

ד"ר גרוגרי האוס, הדמות הראשית בסדרת הטלוויזיה של רשת FOX TV, האוס, תוכנן על בסיס דמותו של הולמס, ומספר נקודות דמיון קיימות בין השניים.

המתחזה המוחלט! המתחזה!
מה, הולמס?
Vampireholmes.jpg

באמת הולמס, אנא הרגע לרגע. אתה יודע כמה שאני שונא לשפוך דם על עניינים כה טיפשים.

אתה מציין את האוס? אתה מציין את האוס?! האיש הוא תרמית, ווטסון! אתה יכול להאמין שהוא משתמש בתמיסה שהיא פחות מ-7% קוקאין?! לעולם לא ממש ברמת השגעון-
אני חושב שעליך ללכת לד"ר פרויד לפני שתפגע בעצמך, הולמס. הבה נחזור לכרכרתינו.

[עריכה] ראו גם

Bouncywikilogo.gif
עבור אנשים חסרי חוש הומור, לחכמולוגים בוויקיפדיה יש ערך על שרלוק הולמס.

[עריכה] ציטוטים נוספים ופרטים שלכאורה אינם חשובים לחקירה

מתחזים, אני אומר לכם! מתחזים!
תעזוב את זה, הולמס.


[עריכה] הערות שוליים

  1. על פי השערות, מייקרופט הוא משרד הפנים הישראלי, מה שמסביר את יעילותו של המשרד.
  2. כמו השב"כ, רק עם תה.
  3. בנקודה זו, עצרתי ובחנתי כמה יהיר לחלוטין הולמס היה כשהעריך את חייו.
  4. בנקודה זו, נכנעתי.
כלים אישיים